Ana SayfaGenelBeklenen haber geldi, işte Turkovac Faz-3 sonuçları

Beklenen haber geldi, işte Turkovac Faz-3 sonuçları

Hem ülkemiz hem de insanlık için önemli bir yere sahip yerli aşımız Turovac’dan beklenen Faz-3 çalışmasına dair sonuçlar geldi.

Beklenen haber geldi, işte Turkovac Faz-3 sonuçları. Koronavirüs salgınının arttığı ve tek çarenin aşı olduğunun konuşulmaya başlandığı günlerden bu yana ülkemizin gündemini meşgul eden konuların başında gelen yerli aşı nihayet tamamlanarak uygulanmaya başladı. Bununla birlikte, Turkovac’ın ne derece güvenilir bir aşı olduğu konusunda kafalarda oluşan soru işaretleri, bu aşının henüz Faz-3 çalışmalarının ortaya çıkmamasıyla birleşince iyice tereddütlere sebep oluyordu. Ancak artık bu durum geride kaldı çünkü Turkovac’ın Faz-3 çalışma sonuçlarına göre, yerli aşı en az Sinovac kadar etkili ve güvenilir bir aşı.

Turkovac aşısının etkinlik ve güvenilirliğine ilişkin bir açıklama yapan Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Tanrıöver, şunları söyledi:

Vegan beslenenlere müjde! Bitki bazlı covid-19 aşısı geliyor

Beklenen haber geldi, işte Turkovac Faz-3 sonuçları

“Hastaneye yatan yalnızca 3 hasta oldu. Bunlar da aşının koruyuculuk süresinden önce yakalananlardı. Güvenlik verilerimizi beklenen ve beklenmeyenler olanlar olarak ayrı ayrı takip ediyoruz. TURKOVAC kolunda beklenen yan etkilerin Coronavac’a göre biraz daha fazla olduğunu gördük. Yan etkileri evrelendiriyoruz. Kişide hasara, fonksiyon kaybına uğratmış mı, bunlara bakıyoruz. Evre-3 etkisi bir kişide oldu. O da bulantı, kusma vakası. Coronavac kolunda oldu. Aşı yerinde ağrı olduğunu söyleyebiliyoruz. İki aşıda da ciddi başka bir şey olmadı. TURKOVAC en az, Coronavac (Sinovac) kadar etkin ve güvenilir bir aşıdır. Çalışmalarımız, araştırmalarımız sürüyor.”

Aşının etkinlik oranına ilişkin net bir oran vermekten kaçınan Tanrıöver, artık aşıların oranlarla değil birbirine göre etkinlik durumlarına göre karşılaştırıldığını söyleyerek, Turkovac’ın en az Sinovac düzeyinde bir aşı olduğunun altını çizdi.

Yapay zeka toplumsal olayları ortaya çıkaracak: Büyük değişim kapıda

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU