Batarya fiyatlarına büyük zam geliyor!

Bataryaların patlama reaksiyonları yeni

Son zamanların en çok konuşulan konularından biri olan “zam” furyasını bu defa da “Lityum” tetikleyecek gibi duruyor.

Batarya fiyatlarına büyük zam geliyor! Eğer teknolojiyle fazlasıyla sıkı fıkı değilseniz, o zaman Lityum’un ne olduğunu veya teknolojik cihazlar için ne anlama geldiğini çok iyi bir şekilde kavrayamamış olabilirsiniz. Ancak hemen açıklayalım. Lityum bugünün dünyasında, akıllı telefonlardan saatlere kadar içerisinde batarya bulunan hemen her tür akıllı cihaz için hayati önem taşıyan bir maden. Sebebi de, sizin de fark ettiğiniz üzere bu madenin söz konusu bataryaların üretiminde kilit konumda bulunması.

Bununla birlikte, pandemi şartlarından dolayı lityum üretiminin düşmesi, öte taraftan evlere veya kapalı alanlara adeta hapis olan insanların teknolojik cihazlara olan talebinin artmasına bağlı olarak, mevcut üreticiler artan talebi karşılamakta zorluk çekiyor. Gelen bilgilere göre, üretimin büyük kısmının gerçekleştirildiği Çin’de, lityum karbonatın ton fiyatı geçtiğimiz yıla göre neredeyse 4 katına çıktı. Şu an 30 bin dolar civarında bir fiyattan satışa sunulan bir ton lityumun fiyatı pek buralarda da duracak gibi görünmüyor.

Pil canavarı uygulamalar

Batarya fiyatlarına büyük zam geliyor!

Durumun vehameti, tedarikçiler ile firmalar arasında yapılan sözleşmelerden de net bir şekilde görülebiliyor. Kısa bir zaman öncesine kadar birkaç yıllık ve sabit fiyat üzerinden yapılabilen uzun dönemli alım-satım sözleşmeleri, bu günlerde artık aylık veya maksimum 3 aylık dönemler için ve değişken fiyat şartıyla yapılıyor. Yani tedarikçi, kendi belirlediği sınırlar içerisinde fiyat değişimlerini o malı daha önce satın almış olan ve kendisine gönderilmesini bekleyen alıcıya yansıtabiliyor.

Bu kadar uzun ve karmaşık anlatımların aslında bizleri ilgilendiren son derece basit bir karşılığı var o da “zam”. Evet bu sonuca varmak için sanıyoruz kahin olmaya gerek yok. Artan lityum krizi çok yakında tüm dünya ile birlikte bize de zam olarak geri dönecektir. İşin can sıkan kısmı ise, tüm dünyaya 1 birim olarak yansıyacak olan muhtemel zamlar, bize kur farkı ve vergi katsayıları sayesinde 2 belki de 3 birim olarak yansıyacaktır.

Savaşmayın sevişin: Bol seks ömrü uzatıyor!