Avustralya, internet trollerine savaş açtı

Avustralya, internet trollerine savaş açtı

Avustralya yakında internet trolleri için hayatı zorlaştırabilir. Reuters’in haberine göre Başbakan Scott Morrison, bazı durumlarda sosyal ağları trollerin kimliklerini açıklamaya  zorlayabilecek yasa planlarını açıkladı. İşte detaylar.

Avustralya internet trollerine adeta savaş açıyor. Yeni bir yasa ile “trollük” yapanların hayatı zorlaşabilir. Yeni kurulan bir şikayet mekanizması, çevrimiçi platformların bu düşmanca gönderileri kaldırmasını gerektirecek. Aksi takdirde, mahkeme sistemi belirli bir siteye suç olarak kabul edilen bu gönderiler hakkında açıklama talep edebilir.

Avustralya, internet trollerine savaş açtı

Morrison, mevcut interneti, anonim saldırganların “insanlara zarar verebileceği” bir “Vahşi Batı”ya benzetti. İnternette insanların akıl sağlığını korumak oldukça önemli olduğu için trollere artık geçit verilmeyecek gibi duruyor.

Önerilen yasalar, Avustralya Yüksek Mahkemesinin medya şirketlerinin Facebook gönderilerine yapılan yorumlardan sorumlu tutulabileceğine karar vermesinden sonra geldi. CNN, bu sorumluluk endişeleri nedeniyle ülkedeki Facebook sayfalarına erişimi sınırladı. Amaçlanan mevzuat, bir gönderi zararlı kabul edilirse belirli eylemleri zorunlu kılarak bunu bir adım daha ileri götürmek.

Hareket gizlilik sorularını gündeme getiriyor. Anonimlik trollere yardımcı olabilir ancak aynı zamanda anomi kalmak siyasi muhalifleri ve diğer zararsız eleştirmenleri de koruyor. Avustralya, Çin’de olduğu gibi, bir kimlik ifşa yasası ile otoriteye meydan okuyanların önüne geçebilir. Ancak bu yasa kötüye de kullanılabilir. Zira bir kimliğin ifşa edilmesini gerektirecek kadar ciddi bir suçun ne olduğu belirsiz.

Üç boyutlu yazıcılar canlı nesneler üretmeye başladı: Bu bir devrim


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir