Batarya fiyatları iyicene şişti! Akıllı telefonlardan, elektrikli otomobillere zam kapıda!

iPhone 12 sinyal

Elektrikli otomobillerden, akıllı telefonlara hatta dizüstü bilgisayarlara kadar geniş bir kullanım yelpazesine sahip olan lityum bataryalar, stok sıkıntısı ile gündemde. Büyük zamlar kapıda olabilir. İşte konunun detayları.

Batarya fiyatları iyicene şişti! Akıllı telefonlardan, elektrikli otomobillere zam kapıda! Eğer teknolojiyle fazlasıyla sıkı fıkı değilseniz, o zaman Lityum’un ne olduğunu veya teknolojik cihazlar için ne anlama geldiğini çok iyi bir şekilde kavrayamamış olabilirsiniz. Ancak hemen açıklayalım. Lityum bugünün dünyasında, akıllı telefonlardan saatlere kadar içerisinde batarya bulunan hemen her tür akıllı cihaz için hayati önem taşıyan bir maden. Sebebi de, sizin de fark ettiğiniz üzere bu madenin söz konusu bataryaların üretiminde kilit konumda bulunması.

Samsung Galaxy M62 batarya kapasitesi belli oldu!

Bununla birlikte, bazı şartlarından dolayı lityum üretiminin düşmesi, öte taraftan insanların teknolojik cihazlara olan talebinin artmasına bağlı olarak, mevcut üreticiler artan talebi karşılamakta zorluk çekiyor. Gelen bilgilere göre, üretimin büyük kısmının gerçekleştirildiği Çin’de, lityum karbonatın ton fiyatı geçtiğimiz yıla göre neredeyse 4 katına çıktı. Şu an 30 bin dolar civarında bir fiyattan satışa sunulan bir ton lityumun fiyatı pek buralarda da duracak gibi görünmüyor.

Pil canavarı uygulamalar

Batarya fiyatları iyicene şişti! Akıllı telefonlardan, elektrikli otomobillere zam kapıda!

Durumun vehameti, tedarikçiler ile firmalar arasında yapılan sözleşmelerden de net bir şekilde görülebiliyor. Kısa bir zaman öncesine kadar birkaç yıllık ve sabit fiyat üzerinden yapılabilen uzun dönemli alım-satım sözleşmeleri, bu günlerde artık aylık veya maksimum 3 aylık dönemler için ve değişken fiyat şartıyla yapılıyor. Yani tedarikçi, kendi belirlediği sınırlar içerisinde fiyat değişimlerini o malı daha önce satın almış olan ve kendisine gönderilmesini bekleyen alıcıya yansıtabiliyor.

Yeni batarya teknolojisi

Bu kadar uzun ve karmaşık anlatımların aslında bizleri ilgilendiren son derece basit bir karşılığı var o da “zam”. Evet bu sonuca varmak için sanıyoruz kahin olmaya gerek yok. Artan lityum krizi çok yakında tüm dünya ile birlikte bize de zam olarak geri dönecektir. İşin can sıkan kısmı ise, tüm dünyaya 1 birim olarak yansıyacak olan muhtemel zamlar, bize kur farkı ve vergi katsayıları sayesinde 2 belki de 3 birim olarak yansıyacaktır.

OnePlus 11, AnTuTu testinden aldığı puanla etkiledi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir