Ana SayfaGenelBaşkan Trump Twitter şifresini mi çaldırdı?

Başkan Trump Twitter şifresini mi çaldırdı?

Bir insanoğlu ABD Başkanı da olsa sosyal medya hesaplarına şifre koymak zorunda ve bu şifreyi tahmin eden herkes başkanın hesabına girebilir. İşte tam olarak bunu yaptılar. Peki neler oldu?

Başkan Trump Twitter şifresini çaldırmış olabilir mi? Hollandalı bir güvenlik uzmanına göre bu çok mümkün çünkü kendileri de sadece tahmin yöntemiyle Trump’ın şifresini bulup Twitter’da onaylatmayı başardı

Başkan Trump Twitter şifresini yine çaldırdı

Güvenlik şirketinin açıklamasına göre Trump’ın Twitter şifresi “maga2020!”. Victor Gevers isimli bir güvenlik uzmanı, sadece tahmin yöntemiyle bu şifreye ulaştığını açıkladı.

Ancak Başkanın hesabına girmek için iki aşamalı doğrulama yöntemini geçmek gerekiyor. Gevers şifreyi girdikten sonra, ikinci aşama doğrulama adımının Trump veya isihbarat servisine gittiğini vurguladı. Ardından ABD istihbarat ajanslarından bir mail aldığını ve güvenlik açığını kapatmak için kendisine sorular sorduklarını açıkladı. Bu sırada başkanın Twitter şifresi de değiştirildi.

EA çöktü oyuncular mağdur oldu: İşte nedeni!

Ancak ilginç olan detay, Hollandalı güvenlik uzmanı Gewer daha önce 2016 yılında da Trump’ın Twitter şifresine ulaşmıştı. Bunun için de hacker’ların 2012 yılında ele geçirdiği Linkedin verilerinden Trump’ın hesabına ulaşmıştı. Şifresinin ise “yourefired” olduğunu görmüşlerdi. “You are fired”, İngilizce “Kovuldun” anlamına geliyor ve Trump’ın çok ünlenmesine neden olan “iş dünyası şovunda”, yanında çalışanları nasıl kovduğunu anlatan ikonik bir cümle olarak biliniyor.

başkan trump twitter

Bu örnek de bize gösteriyor ki, eğer hacker’ların peşine düştüğü çok zengin bir dolar milyarderiysek, bir yerde kullandığımız şifreyi başka yerde kullanmamalıyız. Tahmin edilebilir kelimelerden şifre seçmemeliyiz ve mutlaka çift adımlı güvenlik doğrulamalarını aktifleştirmeliyiz. Aslında en temizi, dolar milyarderi olduktan sonra sosyal medyadan tamamen uzaklaşmak.

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU