Ana SayfaAkıllı TelefonAvrupa'da akıllı telefon satışları dibe çakıldı

Avrupa’da akıllı telefon satışları dibe çakıldı

Avrupa’da akıllı telefon satışlarında yüzde 12’lik düşüş yaşandı. Satılan telefon sayısı dokuz yıldır olmadığı kadar düştü.

Bildiğiniz gibi son dönemde tüm teknoloji dünyasında bir durgunluk yaşanıyor. Koronavirüs salgınına bağlı tedarik sorunlarıyla başlayan bu durgunluk, Rusya-Ukrayna savaşı ve Amerika’da ayak sesleri duyulan ekonomik kriz sebebiyle daha da ciddi bir hal almış durumda. Öte yandan yukarıda saydığımız bu sebepler, sadece teknoloji dünyasında değil, genel olarak tüm dünyada ekonomik kaygıları beraberinde getirmiş durumda. Haliyle bu durum insanların teknolojik cihazlara yaptığı harcamaları da kısıtlamalarına sebep oluyor. Kullanıcıların bu alana daha az harcama yapmasıyla, hala devam eden tedarik sıkıntıları birleşince, satışlarda ciddi bir düşüş ortaya çıktı.

Özellikle akıllı telefon pazarında kendisini iyide iyiye hissettirmeye başlayan bu düşüş, Avrupa’da da baş gösterdi. Avrupa’daki akıllı telefon satışları 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 12’lik bir düşüş yaşayarak 49 milyona geriledi.

telefon satışları

2022’nin ilk çeyreğinde yaşanan bu düşüşle birlikte Avrupa’daki akıllı telefon satışları dokuz yıldır olmadığı kadar düşük bir seviyeye çekildi. En son 2013 yılında satılan toplam telefon sayısı 50 milyonun altında kalmıştı.

Avrupa akıllı telefon pazarındaki düşüşü gözler önüne seren analiz firması Counterpoint Research, bu durumun yakın zamanda tersine döneceğini düşünmüyor. Bu düşüşe sebep olan sorunların birçoğunun hala devam ediyor olması, 2022’nin ikinci çeyreğinde de akıllı telefon satışlarında beklentilerin karşılanmayacağını düşündürüyor.

Amazon Prime Day indirim günlerinin tarihleri belli oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting