Audi etraftaki araçları uyaran bir sistem geliştiriyor: Araçlar kendi arasında konuşacak!

Audi

Dünyanın en büyük otomobil markaları içerisinde yer alan Audi etraftaki araçları uyaran yepyeni bir sistem getiriyor. Bu sistem sayesinde kaza sayısı azaltılacak. İşte merak edilen detaylar.

Audi etraftaki araçları uyaran bir sistem olan Araçtan Her Şeye (V2X) protokolü bugünlerde en çok konuşulan konular arasında. Araçların kaza yapmasındaki en büyük nedenlerden birisi de engeller ile yaşadığı bazı problemlerdir. Mesela herhangi bir otomobil başka bir araca engel olabilir.

Otomotiv devi tarafından geliştirilen en büyük destek sistemi ise araçların karşılıklı konuşması oldu. Böylece kazaların büyük oranda engellenmesi amaçlanıyor. Sürüş ile alakalı etki edebilecek neredeyse her şeye müdahalede bulunmak mümkün olacak.

Araçların kendi arasında konuşabilmesi otomotiv dünyasını derinden etkileyecek

Çeşitli inovasyon projeleri genellikle bütün sektörlere uygulanıyor. Herhangi bir gelişme yaşandığında bu sadece belirli bir sektör ile sınırlı kalmıyor. Mesela akıllı telefonlar için geliştirilen bir batarya projesi aynı zamanda elektrikli araç alanında da kullanılabiliyor.

Audi etraftaki araçları uyaran

Sistemlerin kendi arasında iletişim halinde olması bunun en güzel örnekleri içerisinde yer alıyor. Normal şartlarda makine öğrenmesi olarak adlandırılan bir sistem araçlara da geliyor. Böylece kendi arasında konuşan otomobiller görmek şaşırtıcı olmayacak.

Audi için bir devrin sonu!

Audi tarafından geliştirilen bu sistem araçları önceden uyaracak. Diyelim ki herhangi bir Audi aracı karşı taraftan gelen otobüsün tehlikeli olduğunu farketti. Böyle bir durumda otobüse uyarıda bulunacak. Elbette bu sadece belli başı araçlarda gerçekleşmeyecek. Sisteme uygun tüm araçlarda böyle bir inovasyon tercih edilebilir. Peki siz bu tür projeler hakkında ne düşünüyorsunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir