Asus Expertbook B9450F inceleme: Çok ince ve çok güçlü

maxresdefault 12

#İŞBİRLİĞİ

Asus Expertbook, başta söylemeliyiz ki şimdiye dek gördüğümüz en şık tasarımlı laptoplardan bir tanesi. Asus’un iş dünyasına yönelik olarak hazırladığı ve teknik özelliklerinin yanında taşınabilirlik unsuruna da fazlasıyla önem verdiği bu cihaz, yoğun bir iş gününüzde, başlangıçtan bitime kadar yanınızda yorulmadan yer alabilecek niteliklere sahip.

Asus Expertbook, 14.9mm incelikte, 870 gram ağırlıkta bir cihaz. Tabii teknik bileşen farklılıkları sebebiyle bu ağırlık değerinde biraz artış da oluyor. Cihaz, Asus’un belirttiğine göre 14 inç ekrana sahip en hafif iş laptop’u.

Çok hafif, çok dayanıklı

Ürünü elinize aldığınızda, ilk etapta mat yüzeyi dikkat çekiyor. Gerçekten çok hoş görünüyor. Bu sayede parlamalar ve parmak izi gibi can sıkan detaylar da engellenmiş oluyor. Magnezyum-Lityum alaşımlı malzemeden üretine cihazın, hafif olmasının yanında çok dayanıklı olduğu da belirtiliyor. Öyle ki Asus, ürünün Amerikan askeri standartlarına uygun yapıda olduğunu; düşmelere, basınca, yüksek ve düşük sıcaklık değerlerine dahi dayanıklı olduğunu belirtiyor. Bu aslında çok önemli. Zira pek çoğumuz ince ve hafif bir cihaz gördüğümüzde, “Şık, ama herhalde çok da dayanıklı değildir” düşüncesini benimseriz. İşte bu düşünce, Asus Expertbook için geçerli değil.

Ergolitf menteşe yapısı sayesinde rahat kullanım

Ürünün tasarım tarafında bir diğer dikkat çeken detayı, firmanın ergolift menteşe yapısının tercih edilmesi. Bu sayede ekran açıldığında, ekran ile gövde kısmının birleştiği bölge hafiften havaya kalkıyor ve böylece alt kısımda oluşan boşluktan sıcak hava tahliye edilebiliyor. Ayrıca hafif yükseltili klavye yapısı, bilek ve parmak konumlandırılması, rahat bir kullanım için de önemli.

Asus Expertbook B9450F inceleme: Çok ince ve çok güçlü

Hem iş hem de eğlence için FHD ekran

Asus Expertbook’un 14 inç değerde ekranı var ve gerçekten çok güzel görünüyor. 4mm incelikteki çerçevelerle çevrili bu IPS ekran, parlama önleyici bir yüzeye sahip ve farklı açılardan da bakıldığında net görüntüler sunabiliyor. %94’lük bir ekran – gövde oranından söz ediyoruz, ki bu çok etkileyici. FHD çözünürlük sunan ekran, yalnızca iş dosyalarınız için değil, boş vakitlerinizi keyifle değerlendirmek istediğiniz mini oyunlar, film ve kısa videolar için de ideal.

Günü kurtarmaya yetecek kalitede kamera

Ekranın hemen üst kısmına baktığımızda, kızılötesi kamerayla karşılaşıyoruz. Biliyorsunuz, iş dünyasında görüntülü görüşmeler çok önemlidir. Hele de içinde bulunduğumuz salgın sürecini göz önüne alırsak, bazı toplantıların aynı ortamda karşılıklı olarak değil de, internet üzerinden görüntülü görüşmeler aracılığıyla yapılması daha makul.

720p video kayıt özelliği de bulunan kameranın görüntü kalitesinin fena olmadığını belirtelim. En azından günü kurtarabilecek nitelikte. Öte yandan hoşumuza giden bir detay ise, kameranın hemen yanında ufak bir sürgü de yer alıyor ve bu sayede isterseniz kullanmadığınız esnada kameranın önünü de kapatabiliyorsunuz.

Çoğumuz yıllar evvel Facebook patronu Mark Zuckerberg’in bir fotoğrafını hatırlarız. Fotoğrafta, Zuckerberg’in laptop’unun kamerasının önünde bir bant vardı ve bu sayede kendinden habersiz olarak görüntü kayıtlarının yapılmasının önüne geçmek istediği belirtilmişti. İşte o günden sonra milyonlarca kişide benzer bilinç oluştu denebilir. Yani bu cihazın kamerasını bant ya da farklı bir materyal ile kapatmanıza gerek yok. Sürgüyü çekin ve işlem tamam.

Alttan aydınlatma özellikli klavye ve isteğe göre aktifleştirilebilen Numberpad

Asus Expertbook’ın klavyesi, büyük parmaklı kullanıcıların dahi rahatlıkla kullanabileceği düzeyde. Tuşlar genel olarak büyük ve tuşlar arası boşluklar da yeterli. Test ettiğimiz modelin klavyesinde Türkçe karakterlere de yer verilmiş. Ufak bir sıkıntı olarak, yön tuşları ve Enter tuşunun ufak tasarlanmış olmasından söz edebiliriz.

Tuşların alttan aydınlatmalı olarak tasarlanması, tok basım hissi oluşturması ve sessiz çalışmaları da beğenimizi kazandı. Bir de, tuşların sıvı dökülmelerine karşı dayanıklı olduğunu belirtelim.

Peki nümerik tuşlar nerede diye soracak olursanız, alt kısımdaki touchpad, gerek boyutları gerekse de performansı itibarıyla geçer not alıyor. Bu dokunmatik pad’in hemen sağ üst kısmında bir simge var. Buna tıkladığınızda, karşınızda elektronik olarak nümerik tuşları görüyorsunuz. Tabii bunlara tıklayacak mıyız yoksa dokunacak mıyız diye ilk etapta kafa karışıklı oluşabiliyor, ama bunu kısa sürede aşabilirsiniz diye düşünüyoruz. Pad’in sol üst kısmındaki simgeye tıklayarak da bu elektronik panelin ışık seviyesini değiştirebiliyorsunuz.

Intel Core i7 10510U ile geliyor

Test ettiğimiz üründe Intel’in 10. nesil Core i7 işlemcisi yer alıyor. Bunun yanında 16GB LPDDR3 RAM ve 512GB SSD diske yer verilmiş. Güncel Windows 10 işletim sistemiyle gelen cihaz, GPU tarafında da gücünü tümleşik Intel UHD Graphics’ten alıyor.

Asus Expertbook, işlerinizi halletmeniz için gayet performanslı bir cihaz. World dosyalarınız, Excel tablolarınız, elektronik postalarınız, görüntülü görüşmeler ve internet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz diğer pek çok işlem için performanslı sonuçlar sunabiliyor.

Tabii burada bir parantez açıp, ağır işlem yükü getiren 3D programlar, video düzenleme programları ve video oyunlarını kapsam dışına almamız gerekiyor. En azından bu maddelerin “öncelik” kategorisinde yer almadığını söylememiz lazım. Tabii ki iş dışındaki boş vakitlerinizde düşük grafik işlem gereksinimi duyan, ufak boyutlu oyunları oynayabilirsiniz.

Bir de ekleme yapalım. Dediğimiz gibi, biz i7 işlemcili modeli kullandık, ama bunun dışında Core i5 işlemcili, farklı RAM ve SSD depolama değerlerine sahip Expertbook’ların da olduğunu söylemeliyiz. Başta da belirttiğimiz gibi, bu tip farklı teknik detaylar sebebiyle ürünün ağırlığında farklılıklar oluyor.

Asus Expertbook B9450F inceleme: Çok ince ve çok güçlü

İşitsel detaylar için Harman Kardon ortaklığı

Asus, ürünün işitsel detayları için Harman Kardon ile iş birliği yapmış. Stereo hoparlörler, ürünün ince yapısı da göz önüne alındığında, gayet iyi sonuçlar veriyor. Çoğu kez bir kulaklığa ya da ekstra ses cihazına ihtiyaç duymadan işitsel detaylardan keyif alabiliyorsunuz.

Oldukça güvenli ve uzun süreli kullanım imkânı

Ürünün üzerinde iki tane Thunderbolt bağlantı noktası yer alıyor. Bu sayede ürünü hızlıca şarj etme ve hızlı veri aktarımı gerçekleştirme imkânınız var. Cihaz, yarım saatlik sürede %50 civarı şarj olabiliyor, ki ürünün pil kullanımı gerçekten başarılı.

Diyelim ki laptop’u tamamen şarj ettiğiniz ve sabah evinizden işe doğru yola çıktınız. Ekran parlaklık düzeyi %70 civarlarında, ara ara internet bağlantısı kullandınız ve genellikle de ofis dosyalarınızla ilgilendiniz diyelim. Tabii sosyal medya hesaplarınızda gezinti ve biraz da YouTube kullanımını da unutmayalım. Böyle bir senaryoda, ürünü aynı gün içinde tekrar şarj etmek zorunda kalmıyorsunuz, çünkü tek şarj ile bir iş gününü rahatlıkla çıkarabiliyorsunuz.

Bu arada, cihazımızda hem parmak izi okuyucu var hem de kızılötesi kamera aracılığıyla yüz tanıma sistemini kullanabiliyorsunuz. İkisi de gayet hızlı ve stabil çalışıyor. Özellikle kamera tarafında, farklı ışık açılarında, düşük ışık koşullarında da bir sorun yaşamadan kimlik doğrulaması yapabildiğinizi belirtelim.

My Asus programına göz atmayı ihmal etmeyin

Asus Expertbook’ın içerisinde ön yüklü olarak gelen ve işinize yarayacak programlardan bir tanesi olarak “My Asus”u gösterebiliriz. Açtığınızda, cihazınızla ilgili pek çok detaya erişebileceğiniz gibi, bölge bölge, parça parça olarak da donanım kontrolü sağlayabiliyorsunuz. Donanımlarınızın stabil çalışıp çalışmadıklarını test ederek görebilir, güncelleme yapabilir ve farklı çalışma tercihleri arasında geçişler yapabilirsiniz.

Asus Expertbook B9450F özellikler:

Boyutlar: 320.11 x 202.93 x 14.9 ~ mm (WxDxH)
Ağırlıklar: 0.88 kg ile 0.99 kg arası. 1 kilodan daha az

Intel Core i7 10510U işlemci, 1.8 GHz (8 M Cache, 4.9 GHz’a kadar)
16 GB LPDDR3 2133MHz SDRAM
512GB SSD
Tümleşik Intel UHD Graphics
Windows 10 Pro işletim sistemi
Wi-Fi 6 (802.11 ax (2×2))
Harman Kardon hoparlörler

Asus Expertbook B9450F bağlantı noktaları:

1 x Mikrofon/kulaklık girişi
2 x Type-C USB 3.1 (Gen 2) Thunderbolt
1 x Type-A USB 3.1 (Gen 2)
1 x HDMI, HDMI support 2.0
1 x micro HDMI

“Bu incelemesini yaptığımız ürün, ilgili marka tarafından kurumumuza sağlanmıştır.”

XPG Primer Gaming Mouse video inceleme