Ana sayfa Genel Astronot Robot Fedor başarısız oldu

Astronot Robot Fedor başarısız oldu

İnsanların uzaya yerleşmesi için önemli yardımlar sağlaması planlanmış olan Astronot Robot Fedor uzay görevinde başarısız oldu. Fedor, yakın bir zaman içerisinde yeniden dünyaya dönecek.

Androidnaya Tekhnika’nın yöneticisi Yevgeny Dudorov, bu astronot robotun istenilen başarıyı yakalayamadığını itiraf etti. Fedor (Final Experimental Demostration Object Research), uzayda çalışan astronotlara yardım etmesi için üretilmişti. İnterstellar filmini izlediyseniz oradaki bir robot da benzer şekilde astronotlara yardım etmeye çalışıyordu.

Astronot Robot Fedor yeniden geliştirilecek

Bazı zamanlarda astronotlar uzay araçlarının dışına çıkmak zorunda kalabiliyor. Astronot robotlar ise bunu sağlayabilecek yeterliliğe sahip değil. Daha çok raylar üzerinden ilerleyen bu uzay robotu ne yazık ki istenileni tam olarak karşılayamayacak.

2011 yılında General Motors ile birlikte üretilen Robonaut 2 de yine aynı şekilde uzaydaki astronotlara yardımcı olması için yapılmıştı. Ancak bu robot da, pek başarılı oldu diyemeyiz. 2018 yılında yaşanan bazı gelişmeler nedeniyle robot yeniden Dünya’ya döndü. Robonaut 2’den 2 yıl sonra ise Toyota tarafından geliştirilen ufak bir robot olan Kirobo, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ilk robotları içerisinde yer alıyordu.

Astronotlara yardımcı olabilecek robot fikri gücünü artırarak devam ediyor. Peki sizce de Astronot Robotlar ilerleyen yıllarda uzay görevlerinde ne tür değişiklikler yaratabilecek? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Mars’ta yaşanan devasa çığ görüntülerini NASA yayınladı

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Asus VivoBook S14 (S432FL) ile farklı ve renkli bir dizüstü deneyimi

Asus VivoBook S14 ile dünyanızı renkli hale getirebilirsiniz. Güçlü özellikler ve şık tasarımın yanına, "renkli görsellik" unsuru da ekleniyor. Asus, VivoBook S14 ve S15 serisi...

Son Haberler