Aselsan, Otokar ile 35 Milyon Euro’luk Anlaşma İmzaladı

Ejder 2

Ülkemizin en önemli savunma araçları geliştiricilerinden olan Aselsan son dönemde pek çok önemli projeyi hayata geçirmişti. Aynı şekilde özellikle zırhlı araç üretiminde uzman olan Otokar’da Cobra, Cobra 2, Kale, Ural gibi araçlarıyla ülkemize hizmet etmekte. Aselsan tarafından KAP’a yapılan açıklama da iki şirket arasındaki dev anlaşma kamuoyuna duyuruldu.

35 milyon 640 bin Euro bütçeye sahip anlaşma kapsamında Aselsan’ın özel silah uzaktan kumandalı silahı Otokar’ın araçlarına entegre edilecek. Anlaşma da Aselsan’ın SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ve Otokar’ın araçları arasındaki entegrasyon çalışmaları yapılacak.

Aselsan SARP Otokar Ejder_1

ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin, Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan açıklamasında, “Şirketimiz ile Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi AŞ arasında “İç Güvenlik Kuvvetlerinin’ ihtiyacı kapsamında, SARP uzaktan komutalı silah sistemi tedarikine yönelik olarak dün, toplam bedeli 35 milyon 640 bin avro tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında teslimatlar 2017 ilk çeyreğinde tamamlanacaktır.” bilgilerine yer verildi.

Açıklama da başka detaya yer verilmezken hangi zırlı araca bu entegrasyonun yapılacağı ve toplam da kaç araca SARP’ın takılacağı bilinmiyor.

SARP’ın özelliklerini incelediğimizde ise oldukça gelişkin bir silah ünitesi olduğu göze çarpıyor. Makinalı tüfek ve bomba atarın takılabildiği SARP’a 12.7mm Makinalı Tüfek,  7.62mm Makinalı Tüfek, 40mm Otomatik Bomba Atar takılabiliyor. Toplam mermi kapasitesi ise 1000 ile 96 arasında değişiyor. 12.7 mm için 400, 7.62 için 1000, 40mm bomba atar içinse 96 mermilik kapasite bulunuyor.  Yukarıya 60 derece, aşağıya 30 derece hareket edebilen cihaz aynı zamanda kendi etrafında 360 derece dönebiliyor.

Üzerinde onlarca sensör barındıran SARP Hareket halinde ve hareketli hedeflere atış, Gece/gündüz görüş, Otomatik hedef takibi, Balistik hesaplama, Mesafe ölçme, Bilgisayar tabanlı atış kontrol fonksiyonları, Çevresel koşullar için MIL-STD-810F ile uyum, EMI/EMC için MIL-STD-461E ile uyum, Harici sensörler ve komuta kontrol sistemleri ile entegrasyon gibi pek çok özelliğe sahip. Kışın zorlu koşullarda da çalışabilen SARP, -32 derecede bile sorunsuz çalışabiliyor. SARP’ın toplam ağırlığı ise zırh, mühimmat ve silah hariç olarak 165 kiloyu bulabiliyor.

Gururumuz olan Aselsan ile Otokar arasındaki anlaşma da sonuçların 2017’nin ilk çeyreğinde alınacağı belirtilmiş. Anlaşma sonucunda emniyet güçlerimiz önemli bir silah gücüne daha sahip olmuş olacak.

Tesla Arazi Aracı Üretecek!

Otokar’ın zırhlı araçları