ARM yıllık geliri ile rekor kırdı

nvidia arm

Dünyanın en önemli yarı iletken üreticilerinden biri olan ARM, 2021 yılı mali raporlarıyla adeta parmak ısırttı.

ARM yıllık geliri ile rekor kırdı. Geride bıraktığımız birkaç ayın en önemli gündem maddelerinden biri de Nvidia’nın ünlü yarı iletken üreticisi ARM’yi satın alma girişimiydi. Aslında Amerikalı ekran kartı üreticisinin bu girişimi yeni bir hamle değildi. Öyle ki şirketin bu hamlesi 2020 yılına dayanıyor ve Nvidia 2 yılı aşkın bir süredir de ARM’yi kendi bünyesine katmaya çalışıyordu.

ARM yıllık geliri

Her ne kadar Amerikalı teknoloji devi bu alım için 40 milyar dolardan fazla bir parayı gözden çıkarsa da, teknoloji dünyasının diğer devleri olan Google, Amazon, Microsoft, Intel gibi isimler, Nvidia’nın bu hamlesinin piyasada var olan rekabeti bozacağını ve şirketin tekel konumuna geçmesini sağlayacağını iddia ederek birçok farklı bölgede dava yoluna gittiler. Sonuçta Nvidia istediğini alamadı ve 1,5 milyar dolara yakın bir cayma bedeli ödeyerek bu anlaşmadan vazgeçti.

ARM yıllık geliri

ARM yıllık geliri ile rekor kırdı

Bununla birlikte ARM’nin paylaşılan 2021 yılı mali tablo verileri, Nvidia’nın neden bu kadar ısrarcı olduğunu daha iyi anlamamızı sağlıyor. Şirketin paylaştığı raporlara göre, ARM’nin gelirleri bir önceki yıl olan 2020’ye kıyasla %35 oranında artarak 2,7 milyar dolara ulaşmış durumda.

MediaTek, 5G ile birlikte pazar ağırlığını arttırıyor

 

Öte yandan konuya ilişkin bir açıklama yapan ARM CEO’su Rene Haas, şirket tarafından üretilen teknolojik ürünlere daha önce hiç olmadığı kadar yüksek bir talebin bulunduğunu ve bu durumun devam etmesi halinde ARM’nin hayal edilenden çok daha büyük bir şirket haline gelebileceğini söyledi.

iPhone Fold e-ink ekranla gelecek


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir