Ana SayfaGenelARM aşkı Nvidia’ya pahalıya mal oldu

ARM aşkı Nvidia’ya pahalıya mal oldu

Uzun bir süredir teknoloji gündemini meşgul eden Nvidia’nın ARM alım süreci, nihayet sonuçlandı. Ancak Nvidia için tam olarak kabus bir şekilde.

ARM aşkı Nvidia’ya pahalıya mal oldu! Teknoloji dünyasının gündemini uzun süredir meşgul eden bir konu vardı o da Nvidia’nın ARM’yi satın alma hamlesi. Dünyaca ünlü teknoloji şirketi tarafından 2020 yılının Eylül ayında duyurulan bu satın alma hamlesi ilk günden itibaren başta Google, Microsoft ve Qualcomm olmak üzere birçok büyük teknoloji şirketinin tepkisini çekmiş, ayrıca düzenleyici kurumlar tarafından da türlü engellemeler doğmuştu.

Bununla birlikte, ne olursa olsun ARM’yi satın almak ve akıllı teknolojiler konusunda rakiplerini bir açıdan kendine bağımlı kılmak isteyen Nvidia, bu şirket için 40 milyar doları gözden çıkartmıştı. Ancak planlar istediği gibi gitmedi. Neredeyse 2 seneyi bulan bu süreci bir türlü istediği konuma getiremeyen, düzenleyici kurumların engellemelerini aşamayan Nvidia, bugün itibariyle bu alım sürecinden çekildiğini resmen açıklamak durumunda kaldı.

NVIDIA video görüşmesi

ARM aşkı Nvidia’ya pahalıya mal oldu

Aslında Amerikalı teknoloji devinin bu kararı neredeyse 1 ay önce aldığı teknoloji dünyasında kulaktan kulağa zaten dolaşan bir bilgiydi. Ancak şirket resmi açıklamayı bugün yapmış oldu.

İşin kötü tarafı ise, Nvidia imzaladığı satın alım sözleşmesi gereği, bu anlaşmadan cayan taraf olduğu için ARM’nin sahibi olan SoftBank Group’a 1,12 milyar dolar tazminat ödemek zorunda. Korkulan şey ise, Nvidia’nın bu tazminat yüzünden başta ekran kartı olmak üzere birçok ürününe zam yapabilecek olması. Bakalım önümüzdeki günler, bu korkunun gerçek olup olmayacağını da gösterecektir.

Uber’den sevgililer günü hediyesi: UberÇikolata

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting