Ana SayfaGenelNvidia ARM satın alması için anlaştı

Nvidia ARM satın alması için anlaştı

Grafik işlemcileri ve yapay zeka teknolojileri geliştiren Nvdia, mobil işlemci teknolojileri geliştiren ARM’ı satın almak için SoftBank ile anlaşmaya vardı.

Japonya’nın dev teknoloji fonu SoftBank’ın patronu, geçtiğimiz yıllarda, hayranı olduğu Marmaris’te bir çay bahçesinde imzaladığı anlaşma ile ARM’ı satın almıştı. Şimdi ise Nvidia Arm satın alması için Softbank ile anlaştı. Peki satın almanın detayları nedir?

Nvidia ARM işlemcileri üretmeye başlayacak

İki şirket de satın almanın boyutu konusunda net rakam vermiş değil. Ancak içeriden sızan bilgiler, anlaşmanın 40 milyar dolardan fazla olduğuna işaret ediyor.

SoftBank, ARM’ı 2016 yılında 32 milyar dolara satın almıştı. Şirket böylece 4 senede 8 milyar dolar kazanmış olacak.

Bu satın almayla beraber Nvidia, artık sadece grafik işlemcileri ile gündemde olmayacak. Aynı zamanda dünyanın en büyük mobil işlemci teknolojileri geliştiren şirketi olacak. Fakat satın almanın Anti-tekel yasalarına takılması da mümkün olabilir. Zira Nvidia’nın halihazırda işlemci pazarındaki payı ARM ile birleşirse, şirket tekelleşme riski oluşturabilir.

YouTube Music 500 milyon indirmeyi aştı

Öte yandan Apple, Samsung ve diğer mobil cihaz üreticileri büyük oranda ARM teknolojili işlemciler kullanıyor. Nvidia bu ingiliz mobil işlemci şirketi ARM’ın sahibi olarak, dünyada satılan neredeyse her mobil cihazın ortağı konumuna gelecek.

nvidia arm

Fakat şimdi merak edilen soru şu: ARM’ı İigilizler’den satın alırken 32 milyar dolarlık anlaşmayı Marmaris’te imzalayan SoftBank’ın CEO’su, ARM’ı yine Marmaris’te bir çay bahçesinde mi satacak?

Süleyman Sertkaya
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting