Apple’ın arası Facebook güncellemesi yüzünden açıldı!

Facebook güncellemesi

Apple’ın arası Facebook güncellemesi yüzünden açılmaya başladı. Apple, güncellemeyi red etti. Yeni bir Epic vakası daha yaşacak gibi!

Apple’ın App Store kuralları gereğince hem uygulama hem de uygulama içi satın alımlardan Apple’a kar payı ödemek gerekiyor. Bu yüzden Epic ile arası açılan Apple’ın şimdi de Facebook ile arası açılacak. Cupertinolu firma Facebook güncellemesi yüzünden sosyal medya devi ile gergin dakikalar yaşıyor.

Facebook, Reuters’a yaptığı açıklamada, Apple’ın Facebook’un, planlanan yeni bir özellik aracılığıyla yapılan uygulama içi satın alımların yüzde 30’unu toplayacağını kullanıcılara bildirmesini engelledi. Apple, güncellemenin, geliştiricilerin kullanıcılara “alakasız” bilgiler göstermesine izin vermeyen bir App Store kuralını ihlal ettiğini söyledi.

Epic ile Apple davası görüldü! İlk karar çıktı!

Bu özellik, Facebook kullanıcılarının doğrudan uygulama üzerinden çevrimiçi etkinlikler için bilet satın almalarına olanak tanıyor. Apple’ın kuralları, satın alınan dijital içeriklerin App Store’un ödeme sistemini kullanmak zorunda olduğunu söylüyor. Facebook, tüm gelirin etkinlik organizatörlerine gidebilmesi için Apple’dan bu ücretten feragat etmesini istediğini söyledi. Ancak bunu Apple reddetti.

Facebook güncellemesi

Facebook Reuters’a yaptığı açıklamada, “İnsanların küçük işletmeler için amaçladıkları paranın gerçekte nereye gittiğini anlamalarına yardımcı olma seçeneğine şimdi her zamankinden daha fazla sahip olmalıyız. Maalesef Apple, yüzde 30 vergileriyle ilgili şeffaflık bildirimimizi reddetti. Ancak bu bilgileri uygulama deneyiminde kullanıma sunmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Facebook’un bunu tam olarak nasıl yapabileceği belli değil ve Apple’ın bildirimi engellemesi şaşırtıcı değil. Apple, App Store politikalarını açıklamaya çalışan uygulamalar konusunda katı davranıyor. Örneğin Netflix, Kindle ve Spotify gibi uygulamalar, kullanıcıların Apple kesinti yapmadan web üzerinden ödeme yapmalarına da izin vermiyor.