Apple Watch’a özel Spotify uygulaması geliyor

spotify

Çevrimiçi müzik sektörünün öncü isimlerinden biri olan Spotify sonunda Apple Watch için özel bir uygulamanın startını verdi. İşte detaylar.

Günümüzde online müzik servisleri önemli bir pazar oluşturmuş durumda. Spotify ile başlayan bu akım Apple Music ile güçlenerek yoluna devam etti. Şimdilerde ise onlarca çevrimiçi müzik hizmeti veren servis bulunmakta.

Elbette bu servislerin müşterilerini kendine çekebilmek için birden çok potansiyeli de barındırıyor olmaları gerekmekte. Bu duruma en basit örnek olarak güncel bir arşive sahip olmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Güncel bir arşivin yanı sıra elbette kullanılabilirlik te çok önemli. Zaten Apple Music ve Spotify’ı pazarın lideri yapan da bu özellikleri diyebiliriz.

Spotify bugüne kadar Android için yeterli desteği sunsa da iOS cephesini biraz boşlamıştı. Bu durumun temel sebebi ise bu kısımda Apple Music gibi güçlü bir rakiplerinin bulunmasıydı.

Örneğin Spotify’ın Apple Watch için bir uygulaması bile bulunmuyor. Genelde Spotify kullanıcıları Andrew Chang isimli üçüncü parti bir geliştiricinin yayınladığı Spotty isimli uygulamayı kullanıyor. Spotty, telefonunuzdaki Spotify uygulamasına erişerek listelerinizi düzenlemenizi, şarkılar seçmenizi sağlıyor.

Bu durum Spotify’ın da dikkatini çekmiş olacak ki, kendileri Chang’e bir iş teklifinde bulunmuşlar. Chang kendi Reddit hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Spotify’ın Apple Watch uygulaması için çalışmalara başladığını belirtmiş durumda.

Çevrim içi müzik sektörüne hakim bir ismin, geçte olsa böyle bir karara varmış olması gerçekten güzel bir gelişme.