Apple ve Ericsson Arasındaki Dava Büyüyor

Ericsson vs Apple

Apple ve Ericsson arasındaki anlaşmanın sona ermesiyle başlayan anlaşmazlık, Amerikan Ticaret Komisyonu’nun olaya dahil olmasıyla yeni bir boyut kazandı.

Amerikalı teknoloji devi Apple ve İsveçli telekomünikasyon firması Ericsson arasında bir süredir devam eden anlaşma Ocak ayında sona ermiş ve bu anlaşmanın sona ermesinin ardından bir türlü uzlaşamayan iki firma, kendilerini bir anda her geçen gün daha da ciddi bir hal alan yasal bir sürecin ortasında bulmuştu. Ericsson’un 4G/LTE bağlantı teknolojilerini kullanan Apple, firmanın kendisinden istediği ücretleri aşırı bulduğu için firmaya karşı yasal süreç başlatmış ve Ericsson’un da bu davanın ardından Apple’ı kendi patentlerini ihlal etmekle suçlamasıyla iki firma arasındaki gerginlik daha da artmıştı.

Ericsson_vs_Apple

Apple ve Ericsson arasındaki bu yasal süreç devam ederken, bir de olaya Amerikan Ticaret Komisyonu’nun dahil olması, Amerikalı teknoloji devini oldukça zor durumda bırakacak gibi görünüyor. Ericsson’un patent ihlali suçlamalarının ardından harekete geçen Ticaret Komisyonu’nun Apple’a karşı bir soruşturma başlattığı belirtiliyor.

Özellikle patent ihlali suçlamalarının mevcut olduğu davalarda süreci hızlandırmasıyla bilinen ve karar verdiği ürünlerin ABD’de satışını durdurabilme yetkisi sayesinde oldukça etkili bir merci olan Amerikan Ticaret Komisyonu’nun olaya dahil olması, Apple’ın bu olayın daha fazla büyümesinin önüne geçmek için Ericsson‘la anlaşma ihtimalini oldukça yükseltti. Öte yandan önemli ortaklarından birini kaybetmek istemeyen Ericsson’un anlaşmaya sıcak baktığı iddia ediliyor.

Sony Xperia Z4 Bir Kez Daha Görüldü