Apple tekrardan dünyanın en değerli şirketi!

dünyanın en değerli şirketi 1

#İŞBİRLİĞİ

Fiyat politikası yüzünden sürekli eleştirilen ve son dönemde iPhone satışlarının pek de iyi gitmediği söylenen Apple, tekrardan dünyanın en değerli şirketi oldu.

Son dönemde Apple’da işlerin pek de yolunda gitmediğine dair pek çok habere tanıklık ettik. Katı fiyat politikasından ötürü sürekli eleştirilen Cupertino merkezli şirket, çentikli tasarım anlayışıyla da kullanıcıların tepkisini çekmişti. Hali hazırda sektördeki diğer isimlerin farklı tasarımlara yönelmesi Apple’ın işini biraz daha zora soktu.

Geçtiğimiz sene Eylül ayında tanıtılan XR, XS ve XS Max modellerinin tasarım ve teknik özellikler açısından önemli yenilikler sunmaması, müşterilerin bu modellere mesafeli davranmalarına neden oldu.

Türkiye’nin de aralarında bulundu pazarlarda hızlı bir şekilde kan kaybeden Apple, en değerli şirket unvanını da önce Amazon’a, ardından da Microsoft’a kaptırmıştı.

dünyanın en değerli şirketi 2

Apple hisseleri tekrardan değer kazandı

Bu durum, Tim Cook ve ekibi için tehlike çanlarının çalmaya başladığı şeklinde yorumlanmıştı. Çünkü Apple’ın gelirlerinin çok büyük bir bölümünü iPhone satışları oluşturuyordu. iPhone satışlarının global pazarda hızlı bir şekilde düşmesi, Cupertino merkezli şirketin hisse değerinin de düşmesine neden oldu.

5G savaşında da rakiplerinin gerisinde kalan Apple, Qualcomm’la olan patent davası yüzünden Intel’e bel bağlamıştı. Fakat Intel’in 5G pazarından çekileceğini açıklamasıyla birlikte Apple el mahkum Qualcomm’un kapısını çalmak zorunda kaldı.

İki dev isim tarafından yapılan anlaşma neticesinde, Apple’ın Qualcomm’un 5G alt yapısını kullanacağı da kesinleşmiş oldu.

Bu anlaşma Apple’ın hisse senetlerinin de bir anda yükselmesine zemin hazırladı. Geçtiğimiz Mart ayında 900 milyar doların altına düşen Apple hisseleri Nisan’ın sonlarına doğru tekrardan 1 trilyon doların üzerine çıktı. Böylece Apple’ın şirket değeri 3. defa 1 milyar dolar sınırını aşmış oldu.

dünyanın en değerli şirketi 3

Dünyanın en değerli şirketi yeniden Apple!

Elbette Apple’ın bu başarısını sadece Qualcomm ile yapılan anlaşmaya bağlamak doğru olmaz. Muhtemelen geçtiğimiz Mart ayında gerçekleşen Apple etkinliğinin de hisse fiyatlarının artmasında önemli bir rolü olabilir.

Malum Apple yeni oyun ve video servislerini tanıtmıştı. Dolayısıyla bu servislerin önümüzdeki süreçte geniş kitlelere ulaşacağı tahmin ediliyor.

Sonuç olarak Apple ürünleri şu aralar ülkemizde çok popüler olmasa da dünya genelinde zirveye oynamaya devam ediyor.

dünyanın en değerli şirketi

Apple hali hazırda trilyon dolarlık değeriyle sektörün zirvesinde yer alıyor. Hal böyleyken Apple’ın Türkiye fiyatlarını düşürmesi pek de gerçekçi olmayacaktır. Zira Cupertino merkezli şirketin ülkemizdeki satışlarının azalması, pek de önemli değil gibi. Çünkü Türkiye pazarında azalan satışlara karşın Apple yeniden 1 trilyon dolar değere ulaştı. Önümüzdeki dönemde, yeni iPhone modellerinin arifesinde şirketin değeri bir tık daha artabilir. Bekleyip göreceğiz.