Apple self servis programı başlatıyor! Cihazlarınızı kendiniz tamir edeceksiniz

Apple self servis programı başlatıyor! Cihazlarınızı kendiniz tamir edeceksiniz

Apple, kendin yap onarımlarını sunmaya başladı. Şirket, ürünleri resmi Apple parçalarını ve araçlarını kullanarak kendi başınıza onarmanıza izin verecek bir Self Servis Onarım programı başlatıyor. İşte detaylar.

Bu seçenek ABD’de 2022’nin başlarında sunulacak ve başlangıçta bir iPhone 12 veya iPhone 13‘ü düzeltmek için kaynak sağlayacak. Kısa süre sonra uygun tabanlı Mac’ler de programa dahil edilecek. Self Servis Onarımın ilk “aşaması” pil, kamera ve ekran gibi temel bileşenlere odaklanacak ve diğer parçalar daha sonra uygun olacak. Apple, müşterilerden bir onarım kılavuzunu incelemelerini ve ardından ilgili parçaları Self Servis Onarım Çevrimiçi Mağazasından sipariş etmelerini isteyecek. Şirket, parçaların ne kadara mal olacağını söylemedi, ancak kullanılmış parçaları geri dönüşüm için iade eden müşterilere kredi teklifinde bulundu.

Apple self servis programı başlatıyor! Cihazlarınızı kendiniz tamir edeceksiniz

Apple, programın elektronik onarım deneyimine sahip kişiler için tasarlandığını vurguladı. Şirket, self servise geçmeyi neyin tetiklediğini söylemedi. Ancak, bu bir hükümet baskısı meselesi olabilir. Beyaz Saray, Federal Ticaret Komisyonu ve birçok eyalet, Apple ve diğerlerini müşteri bakımına izin vermeye zorlayabilecek onarım hakkı önlemlerini destekliyor. Bu da teorik olarak, herhangi bir vasıflı kişinin resmi olmayan parçalara başvurmadan bir cihazı kendi kendine tamir etmesine izin vererek bazı büyük şikayetleri giderecek bir adım. Ancak burada parçaların fiyatlandırma politikası problem yaratabilir. Program nasıl karşılanacak bekleyip göreceğiz.

Windows 11 siyah ekran göstermekten vazgeçiyor: Kazanan mavi oldu