Apple yöneticisi: “Samsung iPhone’u kopyaladı”

iPhone

Apple yöneticisi Greg Joswiak, Samsung’un iPhone’u kopyalayıp daha büyük bir ekran ekleyerek kendi telefonlarını çıkardığını söyledi.

Bugün akıllı telefon pazarının zirvesinde yarış Apple ile Samsung arasında geçiyor. Apple, ABD’de en çok akıllı telefon satan şirket olsa da dünya geneline baktığımızda Samsung’un yarışı önde götürdüğünü görüyoruz. Bunun başlıca sebebi ise Apple sadece üst segmente hitap ederken Samsung’un orta segment ve giriş seviyesi telefonlar da sunması. Ancak Samsung’un asıl itici gücü amiral gemisi akıllı telefonları olmaya devam ediyor.

Samsung’un yakaladığı başarı takdire şayan olsa da, Apple’a göre bu başarının arkasında karanlık bir orijin hikayesi yatıyor. Çünkü Apple’a göre Samsung’un bu başarısının tek sebebi Apple’ın telefonlarını kopyalayıp kendi markasını yaratmış olması.

iphone 6 plus

İlk iPhone’un çıkışının 15. yıldönümünü kutlamak için bu hafta yeni bir belgesel yayınlandı. Bu belgeselde konuşan isimlerden arasında Apple’ın pazarlama şefi Greg Joswiak ve iPhone’un yaratıcılarından Tony Fadell de yer alıyordu. Belgeselin en dikkat çekici anlarından biri Joswiak’ın Samsung’a dair açıklamaları. Jowskiak, Samsung’un iPhone’u kopyalayıp daha büyük bir ekranlı versiyonunu hazırladığını ve kendi telefonları olarak satışa çıkardığını söyledi:

“Can sıkıcıydılar. Can sıkıcıydılar çünkü, bildiğiniz gibi, bizim teknolojimizi kopyaladılar. Bizim yarattığımız yenilikleri alıp bunun kötü bir kopyasını yarattılar ve buna büyük bir ekran eklediler. Yani evet, hiç de hoşnut değildik.”

Hatırlayacağınız gibi Samsung, 2013 yılında 5 inç ekrana sahip Galaxy S4’ü çıkardığında, o yıl çıkan iPhone 5, 4 inç ekranla geliyordu. Ekranının daha büyük olması yıllarca Samsung telefonlarını bazı kullanıcılar için ilk sıraya yerleştirdi. Sonunda Apple da daha büyük ekranlara geçti ve 2014’te 5.5 inç ekrana sahip iPhone 6 Plus’ı kullanıcılara sundu.

Tesla otomobillerin tamiri pahalı patlıyor