Ana sayfa Apple Apple Safari verilerini Çin ile mi paylaşıyor!

Apple Safari verilerini Çin ile mi paylaşıyor!

Apple Safari verilerini Çin’in önemli kuruluşlarından olan Tencent’le paylaşıyor olabilir. Eğer bu iddia doğruysa gizlilik diye bağıran Apple’ın başı ağrır.

Gizlilik öğeleri ile kendini ön planda tutan ve hatta geçtiğimiz 3-4 yıl önce terör saldırısı sonrası zanlının iPhone şifresini FBI ve CIA ile paylaşmayan Apple için bugün ilginç bir iddia ortaya atıldı. Çin pazarı için hassas davranan Apple’ın, Safari tarayıcısındaki bilgileri Çin’in önde gelen kuruluşlarından olan Tencent ile paylaştığı iddia ediliyor.

Apple, macOS ve iOS’te yer alan Safari tarayıcısının gizlilik politikasına güvenli tarama yapmak için yönlendirdiği sağlayıcılara Tencent’i de ekledi. Apple’ın Tencent’e kullanıcılarının IP adresini kaydetme hakkını yeni gizlilik politikası ile veriyor. iOS 12.2’den bu zamana kadar var olduğu söylenen bu veri toplama olayından dolayı Apple’ın başı ağrıyacak gibi görünüyor.

iPhone SE 2 için yeni detaylar ortaya çıktı!

Kripto uzmanı Prof. Matthew Green; Apple’ın verileri Tencent ile paylaşmasının oldukça riskli olduğunu ve Apple’ın kullanıcılarının güvenliğini tehlikeye attığını söylüyor. Apple’ın bu veri toplama politikasının Çin’e özel olduğu da söyleniyor. Yani Çin dışında ikamet edenlerin verileri hala güvende.

Apple Safari

Cupertinolu firmanın Çin’de faaliyet göstermek adına Çin hükümetine boyun eğdiğine geçtiğimiz aylarda şahit olmuştuk. Çin hükümeti VPN’i yasaklamasının ardınan Apple anında App Store’dan tüm VPN uygulamalarını Çin mağazasından kaldırmıştı.

Amerika ile Çin arasındaki gerginlikten dolayı şikayetçi olan ve bunu ABD Başkanı Trump‘a bildiren Apple’ın Çin’den kopmamak için her şeyi göze aldığı ortada. Umarız Apple sadece bu politikasını Çin ile sınırlı tutar ve gizlilik konusunda dünya genelinde yine katı davranmaya devam eder.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Türkiye corona virüsü vaka sayısı

Türkiye corona virüsü vaka sayısı – 2 Nisan 2020

Türkiye'de corona virüsü vaka sayısı ve ölüm sayısı günden güne artış gösteriyor. Günlük resmi olarak açıklanan vaka sayılarını sizlere aktarıyor olacağız. Çin'in Wuhan kentinde 2019'un...

Son Haberler