Ana SayfaAppleApple kumar mı oynatıyor? Savcılar şirketin peşinde!

Apple kumar mı oynatıyor? Savcılar şirketin peşinde!

Teknoloji devi Apple’ın başı ABD’de büyük derde girmek üzere. ABD seçimleri yaklaşırken, teknoloji firmalarını köşeye sıkıştırmak isteyen Trump’ın Adalet Bakanlığı Apple’a dava açmaya hazırlanıyor.

Hükumetin içinden sızan bilgilere göre, Apple kumar oyunları oynattığı ve küçük çocukları kumara yönlendirdiği için çok ağır bir davayla karşı karşıya kalacak.

Apple kumar oynatarak küçük çocukları kötü yola mı sevk ediyor?

Mesele, ABD’de ve Avrupa’da kumar olarak kabul edilen “lootbox” ile alakalı. AppStore’da yayınlanan pek çok oyunun içinde Lootboox satışı yapılıyor. Pek çok küçük çocuk da bu oyunları oynuyor ve çoğu zaman para ödediğini bile farkında olmadan bu lootbox’ları ailelerini sisteme kayıtlı kredi kartları ile satın alıyorlar. Ancak bildiğiniz gibi, lootbox’ların içinden çıkan item’lar sürpriz oluyor. Bu da lootbox satın alımını kumara dönüştürüyor. Apple’ı bu oyun içi satışlardan komisyon alması da onu kumardan gelir elde eden şirket konumuna düşürüyor.

Kaliforniya yasaları ise dijital oyunlarda küçük çocuklara kumar oynatılmasını yasaklıyor. Bu oyunlarda çok ciddi yaş sorgulamalarının bulunması gerekiyor.

apple kumar

Mario Kart Tour, FIFA Soccer, Roblox ve Brawl Stars gibi ünlü oyunlarda dahi lootbox özelliği buluuyor ancak yaş sorgulaması yeterince yapılmıyor. Üstelik oyunları çoğunlukla 18 yaş altı çocukların oynadığı da biliniyor.  Oysa bu lootbox’ların küçük çocuklara satılması, yasalara aykırı.

e okul VBS sistemine nasıl girilir?

Trump’ın savcıları şimdi Kaliforniya’daki yasaları örnek göstererek, Apple’ı köşeye sıkıştırmaya çalışacak gibi görünüyor. Çocuklarının lootbox satın almasıdan şikayetçi olan ailelerin de davaya dahil olacağı düşünülüyor. Apple aileleri davada feragat etmesi konusunda ikna etse dahi davaların kamu davasına dönüşme riski de bulunuyor.

ABD seçimleri yaklaşırken, her yerde kavgaların büyüdüğüne şahit olacağız gibi görünüyor.

Süleyman Sertkaya
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting