Apple Çin navigasyon verilerini kullandı: Ortalık karışacak!

apple kumar

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olarak bilinen Apple, Çin navigasyon sistemlerini kullanarak büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi. Hadi gelin detaylara birlikte göz atalım.

Geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada Apple, Çin navigasyon verileri ile alakalı “iPhone 11 modelleri, konum veri sisteminin bir parçası olarak BeiDou kullanıyor” dedi ve ortalık bu yüzden çok fena karıştı. Bildiğiniz üzere ABD ve Çin arasındaki savaş büyük bir hızla devam ediyor. Her iki ülke de kendi aralarındaki bu savaşı çok daha ileri boyutlara kadar taşımak istiyor. Bu savaşın özellikle de teknoloji odaklı olacağı tahmin ediliyor.

Apple ve Çin işbirliği yapacak mı?

Apple tarafından yapılan açıklama aslında işbirliği ifade etmek için değildi. Buradaki asıl amaç, sadece o uygulamanın verilerinin kullanılmasıydı. Bu veriler kullanılmazsa, Apple zor durumda kalabilirdi.

Apple Çin navigasyon

Normal şartlara Apple; ABD menşeli Global Positioning System/Küresel Konumlama Sistemi (GPS) ve Global Navigation Satellite System/Küresel Uydu Seyrüsefer Sistemi (GNSS) gibi platformlardan destek alıyor. Bu platformların alternatifi olan Çin navigasyon sistemlerini kullanması yasak değil ancak yine de şirket tercih etmiyor.

Apple’ın, GNSS desteğiyle cihaza BeiDo uyumluluğu eklemiş olması şimdilik en yüksek ihtimal gibi görünüyor. Bu durum, hem Apple hem de ABD için sorun oluşturmuyor. Ancak yine de şirketin bu konuda çok daha temkinli davranması gerekiyor. Sizce Apple ne yapmaya çalışıyor? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.