Apple iPhone SE’yi düşük karbonlu alüminyumdan üretti

Apple iPhone SE'yi yeni düşük karbonlu alüminyumdan üretti

Apple, metalden tasarruf etme planlarına son hız devam ediyor. Şirket şimdi metalin kendisinin çevresel etkisini azaltıyor. İşte tüm detaylar.

Apple, en yeni iPhone SE’nin “ticari saflıkta” düşük karbonlu alüminyumdan yapılan ilk ürün olduğunu söylüyor. Montreal, Kanada merkezli bir şirket olan Elysis, Apple için sera gazları yerine oksijen üreten karbon içermeyen, hidroelektrik tabanlı bir eritme işlemi kullanan bir parti üretti. Ortak bir ürüne ev sahipliği yapan bu iki şirket, bu alüminyumu kaç iPhone SE biriminin kullanacağını söylemedi. Tasarım, en belirgin şekilde alüminyuma dayanıyor diyebiliriz. Ancak arka kısımda kablosuz şarj ve veri alımına yardımcı olan bir cam karşımıza çıkıyor.

Apple iPhone SE'yi yeni düşük karbonlu alüminyumdan üretti

Apple, çevre için doğru adımlar atmaya kararlı görünüyor diyebiliriz. Teknoloji devi 16 inç MacBook Pro’yu üretmek için ilk olarak alüminyum grubunu satın aldı. Şirkete göre Apple’daki alüminyum bağlantılı karbon emisyonları 2015’ten bu yana neredeyse yüzde 70 düştü. Apple, toplam 4,7 milyar dolar değerinde olan bu tür projelere rutin olarak para akıtmakla övündü. 2016 yılında başlayan yatırımlar hem emisyonları azaltmaya hem de temiz enerji sağlamaya odaklandı.

Çabalar, iklim değişikliğine katkısını azaltabilecekleri kadar Apple’ın imajını da parlatmaya yardımcı oluyor. Samsung ve diğer rakipleri gibi şirket çevre dostu adımlar atıyor. Bu çevre dostu alüminyumun daha fazla kullanılması, Apple’ın 2030 yılına kadar karbonsuz ürünler satma hedefine ulaşmasına yardımcı olacak. Ve Apple’ın pazardaki nüfuzu göz önüne alındığında, bunun gibi karbon azaltmalarının dünyada somut bir etkisi olabilir.

Pera Palas ‘ta Gece Yarısı karakterlerini yakından tanıyalım!