Ana SayfaAkıllı TelefonApple Google ile elele verip tüm kuralları altüst etti!

Apple Google ile elele verip tüm kuralları altüst etti!

Teknoloji dünyasının en büyük isimlerinden ikisi Apple ve Google, sahip oldukları gücü kendi lehlerine orantısız şekilde kullanmak suçlanıyor.

Apple Google ile elele verip tüm kuralları altüst etti! Akıllı telefon denildiğinde akla gelen ilk isim iPhone’sa, ilk işletim sistemi de Android’dir. Biri Apple’ın baş tacı, diğeri ise Google’ın göz bebeği. Ancak bu güzel tanımlamalar her iki şirketi de rekabet kurallarını alt üst ettiğini ve sektörün egemen güçleri haline geldikleri gerçeğini değiştirmiyor.

Apple ve Google araştırma altında!

Birleşik Krallıklar’da yaklaşık 18 aydır süren soruşturma da yavaş yavaş sona geliniyor. Şu ana kadar gelen bilgiler ise ne Google ne de Apple için hiç de iyi görünmüyor. Bilindiği üzere mobil işletim sistemi bu iki şirketin iki ünlü markası, Android ve iOS tarafından domine ediliyor.

Apple ve Google uygulama içi ödeme kuralları nedeniyle incelemeyle karşı karşıya

Apple Google ile elele verip tüm kuralları altüst etti!

Tabi doğal olarak uygulama mağazalarında da bu iki ismin hakimiyeti söz konusu. Birleşik Krallıklar’da yapılan araştırma neticesinde, ülkedeki pazarın %97’si bu iki isim tarafından ele geçirilmiş durumda. Tabi bu durum diğer şirketlerin ya tamamen silinmesine ya da iOS –  Android’in emrine girmesine neden oldu.

Apple ve Google uygulama içi ödeme kuralları nedeniyle incelemeyle karşı karşıya

Her iki şirketin de eline geçirdikleri bu gücü orantısız şekilde kullandığını ve diğer işletim sistemlerinin doğmasına bile müsaade edilmediğini belirten ilk inceleme sonuçları, bunun yanında uygulama mağazasındaki kuralların yeni uygulamaların geliştirilmesi için elverişli ortamın oluşmasını engellediğini de ifade ediyor. Bu iddialar karşısında derhal açıklama yapan iki teknoloji devi de, ağız birliği yapmışçasına durumu reddederken, her iki şirkette özgür rekabet ortamının en önemli öncelikleri olduğunun altını çiziyor.

Elon Musk, Twitter 2.0’a dair planlarını paylaştı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting