Apple Elon Musk ile yeni bir ortaklığa hazırlanıyor

macbook air

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk ile dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Apple, iPhone 14’ün uydu bağlantısı özelliği için bir araya geliyor.

Apple Elon Musk ile yeni bir ortaklığa hazırlanıyor. Apple tarafından 7 Eylül’de gerçekleştirilen organizasyonla tanıtılan yeni iPhone modeli iPhone 14, her ne kadar hap şeklindeki, delikli ekranıyla yepyeni bir dönemin habercisi olsa da, bu özelliğinin dışında neredeyse yeni hiçbir şey sunmadığı düşüncesiyle yoğun eleştiriler almıştı. Hatta şirketin efsane ismi Steve Jobs’un kızı Eve Jobs’un da benzer düşünce olması ve bu konuya ilişkin attığı bir tweet ile iPhone 14’le dalga geçmesi, gündeme damgasını vurmuştu.

Apple Elon Musk

Ancak iPhone 14 aslında sanıldığı gibi iPhone 13’ün bir kopyası değil. Her ne kadar çok fazla dillendirilmiyor olsa da, yeni akıllı telefon modelinin oldukça önemli yenilikleri mevcut ki bunlardan biri de acil durumlar için uydu bağlantısı özelliği. Bundan sonra iPhone 14 kullanıcıları, akıllı telefonlarının mobil veriden faydalanamadığı yani daha açık bir ifadeyle telefonlarının çekmediği zamanlarda, uydu bağlantısı özelliğini kullanarak acil durum aramalarını yapabilecek.

Apple Elon Musk

Apple Elon Musk ile yeni bir ortaklığa hazırlanıyor

Bu konuya ilişkin bir açıklama yapan Apple yetkilileri, uydu bağlantısı özelliğinin aktif ve verimli olarak kullanılabilmesi için gökyüzünün açık ve bulutsuz olması gerektiğini dile getiriyor. Tabi uydu bağlantısı özelliğinin henüz çok yeni bir teknoloji olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu talep kulağa çok da abes gelmiyor.

Apple Elon Musk

İşte Apple, iPhone 14 serisinde yer verdiği bu yeni özelliği hayata geçirebilmek için çoktan Globalstar isimli firmayla anlaşmalarını yapmış. Ancak uydu bağlantıları söz konusu olur da, araya Elon Musk girmez mi? Daha fazla kapsama alanı ve ileri teknoloji isteyen Apple, Starlink firmasıyla ve tabi doğal olarak da firmanın sahibi Elon Musk’la da görüşmeye başladı. Bu durumu bir tweet ile doğrulayan Elon Musk, Apple çalışanlarının çok başarılı bir iş çıkarttıklarını söylerken, yakın zamanda yeni bir iş birliğinin doğabileceğini de müjdeledi.

YouTube, içerik oluşturuculara yeni bir özellik sunacak!