Apple batarya problemleri yüzünden davalık oldu

iphone 6s batarya sorunu

Amerikalı teknoloji devi Apple, yıllardır dilden dile, kulaktan kulağa konuşulan batarya problemleriyle alakalı çok ciddi bir sınavın eşiğinde.

Apple batarya problemleri yüzünden davalık oldu. Apple, Londra’da açılan 2 milyar dolarlık bir toplu dava ile mücadele ediyor. Teknoloji devi, milyonlarca iPhone’da kusurlu bataryaları gizlemekle suçlanıyor. Şirket, İngiltere mahkemesinde davanın “temelsiz” olduğunu savunuyor ve reddedilmesini istiyor.

iPhone 12 şarj kablosu

Dava, Tüketici savunucusu Justin Gutmann tarafından İngiltere’deki iPhone kullanıcıları adına açıldı ve Apple’ın belirli telefon modellerinde batarya sorunlarını yazılım güncellemeleriyle “kısıtlama” iddiasına dayanıyor. Gutmann’a göre, şirket, performansı sınırlandıran bir güç yönetimi aracı “sinsice” yükledi. Ancak Apple, iPhone bataryalarının sadece birkaç iPhone 6 modeli dışında kusurlu olmadığını iddia ediyor ve ücretsiz batarya değiştirme teklifinde bulunuyor.

iPhone 12 şarj adaptörü

Apple batarya problemleri yüzünden davalık oldu

Apple, 2017’de tanıttığı güç yönetimi güncellemesinin, eski bataryaları veya düşük şarj seviyesine sahip olanları yönetmek için tasarlandığını savunuyor. Şirkete göre, güncelleme sadece bir iPhone 6‘nın performansını ortalama yüzde 10 azalttı. Gutmann ise davayı desteklemek için London Competition Appeal Tribunal’in davayı yargılamaya doğru ilerletmesini talep ediyor.

Apple’ın savunması, ABD’de bir toplu dava ve düşük batarya sorunları nedeniyle ABD eyaletlerinin düzenleyici bir eylemi üzerine 2020 anlaşmasıyla destekleniyor. Ancak, Gutmann’ın avukatı Philip Moser, bunun Apple’ın “bunun hiç olmadığını söylemediğine” dair bir kanıt olduğunu belirtiyor.

iPhone hızlı şarj

Apple, iPhone batarya sorunları hakkında müşterileri yanılttığı iddialarını reddediyor. Şirket, 2019 yılında İngiltere rekabet denetleyicisi ile anlaşarak iPhone kullanıcılarına batarya sağlığı konusunda “daha net ve açık” olmayı taahhüt etti.

Apple’ın avukatı David Wolfson, mahkeme belgelerinde, davanın etkisiz olduğunu belirterek, “tüm cihazlarda tüm zamanlarda tüm durumlarda en yüksek güç gereksinimlerini karşılayamayan bataryaların bulunmadığı” iddiasının tüm bataryalı cihazlar için yaygın olduğunu savunuyor. Bu dava, Apple’ın ünlü iPhone modellerindeki batarya sorunları hakkındaki uzun süreli tartışmaların sonucudur. Apple batarya problemleri yüzünden davalık oldu.

Reddit yeni özelliğini duyurdu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir