Apple 11 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Apple 11 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Apple ve Google, kullanıcı verilerini izinleri olmadan ticari amaçlarla kullandığı iddiasıyla İtalya Rekabet Kurumu tarafından bugün 10 milyon Euro (11 milyon ABD Doları) para cezasına çarptırıldı. Kararın dayandığı yasa İtalya Tüketici Yasası’nın ihlali. İşte detaylar.

Yetkili, Apple’ın “ticari platformları (App Store, iTunes Store ve Apple Books) aracılığıyla kendi ürünlerinin ve/veya üçüncü şahısların satışını artırmak” için topladığı kullanıcı verilerinin ekonomik değerinden doğrudan yararlandığını iddia ediyor. Ayrıca, ne Apple’ın ne de Google’ın kullanıcılara verilerinin ticari amaçlarla kullanıldığına dair doğru bilgiler vermediği iddia edildi. Para cezası neticesinde Apple tarafından verilerin izinsiz kullanımının durdurulması hedefleniyor.

Apple 11 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Para cezası ayrıca, Apple’a kullanıcıları verilerin ticari olarak kullanılmaması gerektiğini , yalnızca deneyimlerini geliştirmek için kullanılabileceğini hatırlarmak amacıyla verildi. Bua göre App Store’u kullanırken Apple’ın “özellikleri etkinleştirmek, hizmetlerimizi güvenceye almak veya deneyiminizi kişiselleştirmek için” güvencesine aykırı hareket ettiği ortaya çıktı.  Ancak yetkili makam, Apple’ın ticari amaçlarla kullanılan veriler için onay eksikliğini doğru bir şekilde özetlemiş olsa da, Apple’ın bu tür faaliyetlerde yer aldığına dair uygun örnekler sağlayamıyor. Bu nedenle de davanın ucu açık.

Apple’ın gizlilik politikası, şirketin kişisel verileri yalnızca hizmetlerini güçlendirmek, yerel yasalara uymak, dolandırıcılığı önlemek ve iletişim amaçları için kullanacağını belirtiyor. Kişisel veriler, yalnızca kullanıcının onayı ile başka amaçlar için de kullanılabilir.

2022 Ford Ranger yeni tasarımıyla geldi: Canavar gibi araç