Ana SayfaGenelAntidepresanlar bozulan beyinde onarıcı etki yaratıyor

Antidepresanlar bozulan beyinde onarıcı etki yaratıyor

Antidepresanlar bozulan beyinde son derece ilginç etkiler oluşturabiliyor. Hadi gelin hem bu etkilere hem de diğer detaylara birlikte bakalım.

Son zamanlarda giderek daha fazla kullanılan antidepresanlar bozulan beyinde bazı ilginç değişimler yaratıyor. Bu değişimler ile birlikte bilim insanları teorilerini güncellemeye devam ediyor. Alman bilim insanları tarafından yapılan çalışmalara baktığımızda antidepresanların aslında birçok farklı onarıcı etki yarattığı görülüyor.

Antidepresanlar bozulan beyinde

Avrupa Nöropsikofarmakoloji Kongresi bünyesinde paylaşılan araştırmaya baktığımızda bazı hastaların iyileşme süreçleri görülüyor. Tedavi alan hastalar beyin yapılarında bazı bozukluklara sahip. Daha doğrusu beyin yapılarının bağlantı kurma konusunda başarısızlık yaşadığı görülüyordu.

Antidepresanlar bozulan beyinde onarıcı görevde

Bazılarının fazlasıyla desteklediği kimilerinin ise hiç tavsiye etmediği antidepresanlar beyinde kopan bağlantıları bir araya getirebiliyor. Bu kopan bağlantılar arasında yeniden bir bağ kuruldu. Özellikle majör depresyon hastalığına sahip olan hastalarda büyük bir etki yaratabiliyor.

Antidepresanlar bozulan beyinde

Bilim insanları tarafından 109 hasta ile birlikte bazı çalışmalar yürütüldü. Bu çalışmalar MR üzerinden izlendi. Böylece beyindeki kısımların birbirleri ile olan iletişimleri daha net bir şekilde görüldü. Devam eden 6 haftalık süreç içerisinde majör depresyon şikayeti yaşayanların beyin bağlantılarının zamanla arttığı görüldü.

Psikiyatrik araştırmalar hızla devam ediyor

Özellikle son yıllarda psikiyatrik araştırmalara daha fazla ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Ne yazık ki günümüzde antidepresanlar daha fazla kullanılıyor. Bu kullanım bazen istemeyen sonuçlara neden olabilir.

Bilim dünyası şaşkın; kara delik yuttuğu yıldızı geri püskürtüyor

Antidepresanlar bozulan beyinde her ne kadar yeniden bağ kurulmasını sağlasa bile yine de siz bir uzmana danışmadan asla hareket etmeyin. Psikiyatrik ilaçların hiç tahmin edemeyeceğiniz etkileri olabilir. Bu tür ilaçları kullanmadan önce mutlaka uzman bir psikiyatriste görünün. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting