Ana SayfaMicrosoftAndroid uygulamaları virüs saçıyor: Siber güvenlik uzmanları uyardı

Android uygulamaları virüs saçıyor: Siber güvenlik uzmanları uyardı

Android uygulamaları virüs problemi ile karşı karşıya. Bu tür sorunlar cihazınızı tamamen kaybetmenize bile neden olabilir.

Android uygulamaları virüs sorunu yaşatabiliyor. Elbette bu durum Android platformunun kendisinden kaynaklı değil. Zira iOS işletim sisteminde de benzer problemler ile karşılaşmak mümkün. Burada esas sorun Android mağazasına yüklenen uygulamalar ile alakalı.

Günlük hayatımızın önemli bir bölümünü mobil uygulamalar ile basitleştirmek mümkün. Bu hem kolaylık hem de zaman kazancı sağlıyor. Fakat mobil sektörün gelişimi ile birlikte kullanıcı güvenliğini tehdit eden kötü amaçlı yazılımların sayısında çok ciddi bir yükseliş var. Bu durum siber güvenlik uzmanları tarafından tespit edildi.

Android uygulamaları virüs tehlikesi yaratıyor

Konuyla ilgili yapılan açıklamalara baktığımızda bünyesinde trojan barındıran mobil uygulamaların sayısında büyük bir artış olduğu ifade ediliyor. Google Play Store bünyesinde yayınlanan uygulamalar kullanıcılar tarafından güvenilir olarak görünüyor. Fakat birçok kişi virüs yaydıklarını bilmiyor.

Android uygulamaları virüs

Ciddi bir virüs potansiyeli barındıran uygulamaların hedefi ise kullanıcıları premium hizmetlere abone etmek. Onları premium hizmetlere abone eden uygulamalar büyük bir dolandırıcılık faaliyeti yürütüyor. Bu tür onlarca mobil uygulama Google Play Store platformundan kaldırıldı. Son dönemde sayılarının artış göstermesi ise endişe yaratıyor.

Microsoft sonunda orijinal Surface Duo’yu Android 11’e güncelliyor

Android uygulamaları virüs problemi nedeniyle uzun bir süre daha gözlem altında olacak. Daha doğrusu Google tarafından sürekli olarak analiz edilecek. Kullanıcılardan çok fazla şikayet gelmesi halinde yayından kaldırılacak. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting