Ana SayfaAkıllı TelefonAndroid kullanıcıları bu virüse dikkat edin!

Android kullanıcıları bu virüse dikkat edin!

Gün geçmiyor ki Android kullananlar yeni bir siber tehditle karşı karşıya kalmasın. Uyarı bu defa en yetkili ağızlardan birinden, Avast’tan geldi.

Android kullanıcıları bu virüse dikkat edin! Android’i iOS’tan ayıran birçok farklı başlık sayabiliriz ancak on milyonlarca kullanıcının Android yerine iOS’u tercih etmesindeki en önemli sebep, Apple’ın mobil işletim sisteminin Google’ınkine göre daha güvenli olduğu inancıdır. Aslında sürekli olarak ortaya çıkan yeni tehditlere baktığımız zaman, bu kişilerin pek de haksız olmadıklarını söyleyebiliriz.

Android kullanıcıları

Android kullanıcılarını korkutan son haber, dünyanın en büyük siber güvenlik şirketlerinden biri olan Avast’tan geldi. Ünlü siber güvenlik şirketi tarafından yapılan uyarıya göre, Android kullanıcılarının telefonlarına bulaştığı andan itibaren kullanıcıların faturalarını arttırmayı hedefleyen bir Truva atının varlığı tespit edilmiş.

Android kullanıcıları

Android kullanıcıları bu virüse dikkat edin!

Avast’a göre SMSFFactory adı verilen bu Truva atı, önce kullanıcıları çeşitli nedenlere inandırarak Android Play Protect’i kapatmalarını sağlıyor, daha sonra ise hain planını uygulamaya koyuyor. SMSFFactory adlı bu Truva atı, güvenliği kapsam dışı bıraktıktan sonra kullanıcıdan habersiz bir şekilde ücretli SMS’ler gönderip yine ücretli hatları aramaya başlıyor.

Android kullanıcıları

Bu virüsü herhangi bir şüphe olmadan tespit etmek güç olduğu için, kullanıcı ancak durumu kabarık gelen faturayı gördüğünde anlıyor. Tabi o zamanda iş çoktan işten geçmiş olduğu için, aslında o saatten sonra yapılacak çok da bir şey kalmıyor:

Bu nedenle Avast’ın uyarısı, Android kullanıcılarının daha dikkatli olmaları ve her gördükleri yerden uygulama yüklememeleri şeklinde oldu.

Yeni MacBook Air şarj cihazıyla da dikkat çekiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting