Android 14’te iOS benzeri pil sağlığı özelliği olabilir

123 6

Google’ın merakla beklenen yeni işletim sistemi Android 14’le ilgili yeni detaylar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Son gelişmelere göre Android 14’te iOS’taki pil sağlığı benzeri ancak biraz daha ayrıntılı yeni bir özellik olacak görünüyor.

XDA-Developers’ın tanınmış isimlerinden Mishaal Rahman, Google’ın Android 14 beta sürümüne yeni BatteryManager API’leri eklediğini açıkladı. Mishaal Rahman’ın söylediklerine göre bu API’lerden ikisi, döngü sayısı ve şarj hakkında bilgi sağlamak için kullanılıyor. Diğer kalanlar da cihazın üretim tarihi, ilk kullanılmaya başlandığı tarih, pil sağlığı gibi detaylardan sorumlu.

Mishaal Rahman, BATTERY_STATS iznine sahip herhangi bir uygulamanın bu API’lerden yararlanabileceğini söyledi. Fakat bunların Android 14 beta 2 veya üstü sürümü çalıştıran Pixel cihazlarda kullanılabildiğini de sözlerine ekledi. Narek isimli bir geliştirici de, yeni API’leri kullanan pil sağlığı ve şarj döngülerini gösteren Batt isimli bir uygulama yayınladı. Uygulama GitLab’tan indirilebilir. Batt’ın paylaştığı verilerin ne kadar doğru olduğu tartışılır. Sonuç olarak bu API’ler Android 14 beta sürümüne daha yeni eklendi ve işletim sistemi test aşamasında. Bu yüzden yanıltıcı olabilir. Google’ın pil sağlığı özelliğini tam sürüme ekleyeceği tahmin ediliyor. Bazen Google yeni özellikleri güncellemeyle de ekleyebiliyor.

android 14

Google, PaLM 2 ile oldukça iddialı

Google bir yandan Android 14’ü geliştirirken, diğer yandan da yapay zeka yarışında geride kalmamak için önemli adımlar atıyor. Teknoloji devinin bu konuda en büyük atılımlarından biri PaLM 2 (LLM/Large Language Model/Büyük dil modeli) olacak. Mountain View merkezli arama devine göre PaLM 2, matematik ve mantıkta çok iyi. Yeni modelin matematik, matematiksel ifadeler ve bilim metinleriyle eğitildiği ifade ediliyor. Büyük dil modellerinin matematik sorularını cevaplamada bazen zorlandığı bilinen bir gerçek. Fakat Google, yeni dil modelinin matematik problemlerini kolayca çözebileceğini, problemler üzerine mantık yürütebileceğini ve hatta diyagramlar oluşturabileceğini söylüyor.

PaLM 2 kod yazma ve debug için de gelişmiş destek sunuyor. Yeni dil modeli, aralarında JavaScript ve Python gibi popüler dillerin de olduğu 20 programlama dili üzerine eğitilmiş. Google’ın kodlama ve debug için Codey adında başka bir özel modeli var. Bu model de kod yazmaya yardımcı olmak üzere kullanıma sunuldu.

Apple AR/VR gözlüğünün satış fiyatı hakkında yeni bir iddia var


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir