Ameca isimli robotun bu insan benzeri özelliği görenleri şok etti

Ameca isimli robotun bu insan benzeri özelliği görenleri şok etti

İnsan benzeri Mesmer robot serisinin arkasındaki şirket olan Engineered Arts, sizi daha da fazla şaşırtabilecek yeni bir kreasyon tanıttı. “Ameca” isimli robot, Mesmer gibi gerçekçi saç ve cilde sahip değil. Ancak sahip olduğu özellik görenleri şaşırtıyor. İşte detaylar.

Ameca isimli robot görenleri şaşırtacak insansı özelliklere sahip. Şu ana kadar gördüklerimizden daha fazla insan benzeri, doğal görünümlü ifadeler gösterebilen yeni bir insansı robot. Mimikleri ve yüz ifadeleri gittikçe insana benzeyen robot görenleri şaşırttı. Ameca isimli robot uyanır gibi görünürken önce kafa karışıklığı ifadesi gösteriyor. Sonra ellerini hareket ettirdiğinde hafif bir şaşkınlık gösterir belirtisi gösteriyor. El hareketleri de olukça gerçekçi, asla yapay durmuyor.

Ameca isimli robotun bu insan benzeri özelliği görenleri şok etti

Ardından izleyiciyi veya kamerayı gördüğüne şaşırmış gibi görünüyor ve videoyu bir gülümseme ve hoş bir el hareketi ile tamamlıyor. Yüz animasyonundaki gelişmeler, daha önce gördüğümüzden daha akıcı hareketlerin sonucu gibi görünüyor. Gelişmiş mimikler sergileyen bu robotun aksine Mesmer isimli robot sadece kafa hareketleri yapabiliyordu. Diğer robotlarla kıyaslandığında gittikçe insan benzeri olduklarını söyleyebiliriz.

Tamamen eklemli bir kafa, yüz, boyun, omuzlar, kollar ve ellere sahip gibi görünüyor, ancak Engineered Arts, robotlarının hiçbirinin yürüyemediğini belirtiyor. Ameca’nın yüz ifadelerinin nasıl canlandırıldığı net değil, ancak bir tür hareket yakalamak bile bir başarı. Şirket, Ameca’nın “AI geliştirmek için bir platform” olduğunu, ancak başkalarının gerekli makine öğrenimi algoritmalarını geliştirmesine izin verdiğini söyledi.

MANA coin düşüşü devam edebilir: Metaverse projeleri tehlikede


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir