Ana SayfaGenelAmazon, Birleşik Arap Emirlikleri'nde LGBTQ aramalarını ve ürünlerini kısıtladı

Amazon, Birleşik Arap Emirlikleri’nde LGBTQ aramalarını ve ürünlerini kısıtladı

The New York Times’ın haberine göre Amazon, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki LGBTQ konularıyla ilgili arama sonuçlarını ve envanteri kısıtladı. İşte detaylar.

Ülkede eşcinsel ilişkiler ve seks eylemleri yasa dışı durumda. Para ve hapis cezası ile ceza verilebiliyor. BAE’de LGBTQ konularıyla ilgili bir dizi kitap satıştan kaldırıldı (Roxane Gay’s Bad Feminist ve Maia Kobabe’nin Gender Queer: A Memoir dahil) ve 150’den fazla anahtar kelime için arama sonuçları gizlendi. Bunlar, “lgbtq” ve “gurur” gibi geniş arama terimlerinin yanı sıra “transseksüel bayrağı” ve “lezbiyen göğüs bağı” gibi hedeflenen sorguları içeriyor. Bu kapsamda Amazon da ülkede belli başlı şeyleri yasaklamaya başladı.

Amazon, Birleşik Arap Emirlikleri'nde LGBTQ aramalarını ve ürünlerini kısıtladı

Times, şirketin bu kısıtlamaları getirmeden önce BAE hükümeti tarafından hangi cezalarla tehdit edildiğinin net olmadığını belirtiyor. Amazon sözcüsü Nicole Pampe Times’a şunları söyledi: “Bir şirket olarak çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusunda kararlıyız ve L.G.B.T.Q.+ çalışanlarının haklarının korunması gerektiğine inanıyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki Amazon mağazalarıyla, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerin yerel yasalarına ve düzenlemelerine de uymalıyız.”

Haber, Amazon’un memleketi Seattle’ın hafta sonu yıllık Onur Yürüyüşüne ev sahipliği yapmasından günler sonra geldi. ABD’li teknoloji şirketlerinin bu ilkelerle çatışan uluslararası yasaları takip ederken kendi ilkeleriyle çatıştıkları ortada diyebiliriz. Şirketler hizmet verdikleri ülkelerin kurallarına uyarken kendi ilkelerini fazlasıyla esnetiyor desek yanlış olmayacaktır.

Galaxy S23 serisinde yükseltilmiş telefoto sensör bulunmayabilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting