Amazon kuryeleri zor durumda!

Amazon çalışan politikasını değiştirdi!

Stratejik Organizasyon Merkezi (SOC) tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre Amazon’un hızla büyüyen üçüncü taraf teslimat iş ortağı ağının sürücüleri iş başında şok edici sıklıkta zarar görüyor ve 2020 ile 2021 arasında yaralanma oranı önemli ölçüde arttı.

Amazon kuryeleri zor durumda! Teslimat Hizmeti Ortağı (DSP) 2021’de “beş tam zamanlı çalışan başına yaklaşık bir yaralanma” olduğunu iddia ediyor. Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun “kuryeler ve ekspres teslimat hizmetleri” arasındaki en son olay oranı ortalaması 100’de sadece 7,5. SOC’a göre, 2021 yaralanma sayıları bir önceki yıla göre yaklaşık %40’lık bir artışı temsil ediyor.

Amazon kuryeleri

Bununla birlikte, SOC, Amazon ile çalışan yalnızca 201 dağıtım şirketi için olay günlüklerini elde edebildi, ancak havuzun toplam DSP iş gücünün yalnızca %10’unu temsil ettiği tahmin ediliyor. Yine de, Amazon’un depo personeli arasındaki yaralanma oranlarına ilişkin raporlama zenginliği göz önüne alındığında, rapor, eğilimin şirketin işgücü için geniş çapta geçerli olabileceğini gösteriyor.

Bu yılın başlarında böyle bir şirket tarafından açılan bir davaya göre, bir DSP için çalışmak, Amazon’un “neredeyse tam kontrolü”nü kabul etmeyi içeriyor. DSP sürücüleri ayrıca araçlarına kurulu güvenlik kameraları aracılığıyla Amazon tarafından düzenli olarak izleniyor. SOC’nin Mart ayında konuştuğu Indianapolis’teki bir sürücüye göre Amazon, sürücüleri teslimat hızı ve tamamlama oranı açısından kendi iş arkadaşlarına göre sıralayan bir puan sistemi kullanıyor; sürücü, Amazon’un performans taleplerini karşılamadığı için işine son verilen 15 sürücü tanıdığını söylüyor.

Amazon kuryeleri

Amazon kuryeleri zor durumda!

Amazon sözcüsü Kelly Nantel, Engadget’a verdiği demeçte, “Bu rapor, teslimat ortaklarımızın %10’undan daha azından alınan verileri yanlış ve yanıltıcı bir hikaye anlatmak için seçiyor” dedi. “Ağımız genelinde güvenlik bir önceliktir, bu nedenle kaza oranlarında genel olarak yaklaşık %50’lik bir azalmaya yol açan yenilikçi kamera sistemleri gibi teknolojileri kullanıma sunduk ve denemek için yeni güvenlik araçlarına yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Amazon kuryeleri

Amazon’un UPS ve Fedex’e olan bağımlılığını azaltmak için ilk kez 2018’de başlattığı DSP programı, o zamandan beri hızla büyüyerek 2.000’den fazla şirketten oluşan bir ağa dönüştü. Bloomberg’in belirttiği gibi, birçok DSP operatörü gaziler, emekliler ve lojistik işine yeni giren işletme sahipleridir. Sürücülere yüklenen aynı üretkenlik talepleri, jilet gibi ince marjlar bildiren DSP sahiplerine ve ayrılmayı seçerlerse “çıkış ücretleri” tarafından programa hapsolma hissine karşı benzer şekilde kaldıraç olarak kullanılıyor.

Samsung Galaxy S23 ve S24 Exynos işlemci kullanmayabilir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir