Ana SayfaGenelAmazon, kuantum ağ araştırmaları için bir merkez açıyor

Amazon, kuantum ağ araştırmaları için bir merkez açıyor

IBM ve Google dahil olmak üzere birçok büyük şirket kuantum hesaplama projeleri üzerinde çalışıyor. Amazon da şimdi bu kapsamda yerini aldı. İşte detaylar.

Şirket, geçen yıl AWS Kuantum Hesaplama Merkezi’ni açtı ve 2019’dan bu yana Amazon Web Hizmetleri aracılığıyla kuantum hesaplama sunuyor. Şirket bu işi, kuantum teknolojisinin tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olmanın önemli bir yönü olan kuantum ağ oluşturma olarak genişletiyor. Bu kapsamda şirket, AWS Kuantum Ağ Oluşturma Merkezi’ni (CQN) duyurdu. Kuantum hesaplamada olduğu gibi, kuantum ağ oluşturma için henüz çok erken. Araştırmacıların kuantum teknolojisinden en iyi şekilde yararlanmaya başlaması muhtemelen birkaç yıl daha alacak. Ancak, Amazon’un bu alana yatırım yapmak için çoğundan daha fazla kaynağı var.

Amazon, kuantum ağ araştırmaları için bir merkez açıyor

Şirket, kuantum ağlarının lazer ışınları yerine tekli fotonlar kullanarak kuantum cihazlarını bağlayabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte, kuantum ağlarından söz ediliyorsa çok fazla zorlu aşama da olduğunu belirtmekte fayda var. Kuantum mekaniği, bir ağın menzilini kısıtlayan tek bir fotonun amplifikasyonunu da sınırlıyor. CQN araştırma bilim adamları Denis Sukachev ve Mihir Bhaskar bir blog yazısında, “Ayrıca, tek fotonların zayıflığı, kendilerini günümüzün kuantum hesaplama cihazlarıyla etkileşime sokmayı zorlaştırıyor” ifadelerini kullandı.

Merkezdeki araştırmacılar, küresel kuantum ağlarının oluşturulmasına izin vermek için kuantum tekrarlayıcılar ve dönüştürücüler gibi yeni teknolojiler üzerinde çalışacaklar. Kuantum ağları için donanım, yazılım ve uygulamalar geliştirecekler.

Yeni Xiaomi Watch, eSIM desteğinden yoksun olacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting