Ana SayfaGenelNASA Ay'da nükleer santraller kuracak

NASA Ay’da nükleer santraller kuracak

NASA, Ay’da nükleer enerji santralleri kurmak için üç farklı şirket ile anlaşmaya vardı. Bu üç şirket nükleer santraller için kendi konseptlerini geliştirecek.

Çevreye verdiği zarar ve güvenlik konusundaki haklı kaygılar sebebiyle gelişimi yavaşlayan ve beklendiği kadar yaygın hale gelmeyen nükleer enerji santralleri Dünya’da tartışmalı bir enerji kaynağı olmaya devam ediyor olsa da, Dünya dışı kullanımıyla ilgili önemli adımlar atılıyor.

Nükleer füzyonun insan nüfusu için tehlikeli olabileceği yönündeki kaygılar Dünya’yla sınırlı olduğu için, uzayda nükleer enerji santrali kurulmasının önünde politik bir engel bulunmuyor. Bu durumdan faydalanmak isteyen NASA, Ay’da nükleer santraller kurmanın yollarını arıyor.

NASA, Artemis I Moon misyonunu Şubat 2022'de başlatmayı planlıyor

Ay’da nükleer füzyon enerji sistemleri kurmak için somut adımlar atmaya başlayan NASA, Ay’da kurulacak nükleer santralleri hazırlamaları için üç farklı şirket ile kontrat imzaladı. Bu üç şirket, Ay’da işleyecek bir nükleer santral kurmak için kendi konseptlerini geliştirecek ve Amerikan uzay ajansına sunacak.

Amerikan uzay ajansı tarafından açılan nükleer santral ihalesini kazanan üç şirket Lockheed Martin, Westinghouse ve IX oldu. Önümüzdeki 12 ay boyunca kendi nükleer enerji santrallerinin konseptlerini geliştirecek olan bu üç şirket, daha sonra bu konseptleri NASA’ya sunacak. Her üç şirket de bu konsept geliştirme çalışmaları için 5 milyon dolar alacak. Tabii eğer bu üç şirketten birinin konsepti kabul edilirse elde edecekleri gelir çok daha büyük olacak.

Ay’da nükleer enerji santrallerinin kurulması, Dünya dışında kurulacak ilk koloninin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için kritik bir adım olabilir.

Meta yeni VR gözlüğünü görücüye çıkardı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting