Ana SayfaGenelAmazon akıllı market arabası tanıttı

Amazon akıllı market arabası tanıttı

Online alışverişten sonra Amazon Go marketleri ile süpermarket işletmesine de el atan Amazon şimdi kasiyersiz marketçilikte yeni bir aşamaya geçiyor.

Amazon akıllı market arabası tanıtarak, kasiyersiz market servisini, birkaç ürün satın alınan küçük marketlerden, arabalar dolusu alışverişin yapıldığı süpermarket boyutuna taşıyacak.

Amazon’un kasiyersiz market konsepti GO, aslında tam bir süpermarket sayılmaz. İnsanların günlük ihtiyaçlarını, hazır sandviç, salata, su, içecek gibi ihtiyaçlarını hızla alıp kasada beklemeden çıkabilecekleri bir tür gelişmiş “büfe” mantığı ile çalışan GO marketleri, büyük çaplı alışverişler için yeterli değildi.

Amazon akıllı market arabası ile dünyayı değiştirebilir mi?

E-ticaret devi şimdi arabalar dolusu alışveriş yaparak ev erzağını toplamak isteyenler için de kasiyersiz alışveriş teknolojilerini devreye sokacak.

- Reklam -

Bunun için tanıttığı Dash Cart isimli akıllı market arabası, içine konulan ürünleri tanıyarak, kullanıcının alışveriş hesabını otomatik olarak güncelliyor. Müşteri marketten çıkacağı zaman ise kasiyere uğramasına gerek kalmıyor. Akıllı market arabası, alışveriş bedelini müşterinin kredi kartından tahsil ediyor. Müşteri de alışverişini aracına kadar götürüp marketten hızla ayrılabiliyor. Böylece kasa önünde onlarca dakika bekleme gereği ortadan kalkıyor ve müşteriler aceleleri doğrultusunda alışverişlerini hızla tamamlayabiliyorlar.

amazon akıllı market arabası

Amazon kısa süre önce dev “manav zinciri” Whole Foods’u da satın alarak, marketçilik konusunda ciddiyetini ortaya koymuştu. Fakat bu yeni market arabalarının Amazon’un sonbaharda açacağı ilk dev süpermarketinde devreye girmedi bekleniyor. Ardından ise e-ticaret devinin, içinde minimum sayıda çalışan bulunan, büyük oranda otonom hizmet veren, robot süpermarketleri ABD ve dünya çapında yaygınlaştırması bekleniyor.

WhatsApp gruplarında yatırım tavsiyesi verenler yandı! SPK uyardı!

Bir diğer deyişle, yakında Amazon üreticilerden gelen ürünleri robotlarla raflara yerleştirecek. Müşteriler robot market arabalarıyla alışverişi yapacak. Kasiyerlerin de olmadığı marketlerden çıkarken ücret otomatik olarak ödenecek. Bu şekilde alışveriş sistemi tamamen otomatikleştirilmiş olacak. Çalışan maaşı yok, sigorta ödemeleri yok, tazminat, izin, performans sorunları yok. Kendi kendine çalışan ve para basan marketler hızla dünyaya yayılacak gibi görünüyor. Dolayısıyla, akıllı market arabası dünyayı değiştirilebilir mi sorusunun cevabı, evet…

- Reklam -
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting