Alphabet.com BMW’nin elinde!

Alphabet.com BMWnin elinde

Teknoloji devi Google’ın yeni şirket oluşumu Alphbet projesi hayata geçti ancak sitenin adresi otomobil devi BMW’nin elinde.

Görünen o ki Google kendisine domain olarak farkıl bir isim kullanmak zorunda kalacak.

Alphabet.com BMW'nin elinde!

Teknoloji devi Google’ın yeni oluşumunun adı olan Alphabet için alınabilecek olan Alphabet.com adresi şu anda BMW’nin elinde bulunuyor. Görünen o ki Google kendisine domain yani alan adı olarak farklı isim kullanmak zorunda kalacak ki şu an Alphabet’in duyurusu ve açıklaması abc.xyz şeklinde bir adresten yapılmış durumda.

Alphabet, Alman otomobil devi BMW’nin pek çok hizmetinin yer aldığı bir platform ve işinin büyük kısmı da burada yer alıyor. Ayrıca şirket durumdan da çok memnun olsa gerek ki Google’a satmayı düşünmemişler bile.

Dün bu haberimizde detaylıca değindiğimiz ve Google’ın Gmail, arama motoru ve bgibi temel servislerini otonom taşıtlardan ya da küresel internet ağı projelerinden ayıran Alphabet oluşumu ile Google, kendisinin partneri olacak ve kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Alphabet’in dümenine geçecek.

İlginç şekilde Alphabet adı pek çok firma için tercih edilen isimlerden biri olmuş ve Amerikan Marka ve Patent Ofisi’ne bu isim için 100 firma tescil kaydı bırakmış. Örneğin Alphabet Inc. Ohio’da 1965’te kurulmuş otomotiv elektroniği sanayiinde iş yapan bir üretici imiş.

Yatırım fonu Y Combinator’un kurucusu Paul Graham bir açıklamasında şirketlerin çoğunun internet adresleri için .com uzantısını almanın bir zorunluluk olarak göründüğünü söylüyor ve aslında bu adreslein şirketlerin profili için eskiden olduğu kadar etkili olmadığını belirtiyor. Öte yandan da .com uzantısını alamayan şirket için bu durumun özellikle büyük şirketler arasında “zayıflık sinyali” olarak algılanıyor.

Google’ın kurucularından Larry Page ise bu durumun sorun yaratmayacağını çünkü Alphabet’in Google gibi şirketin vitrini ve insanların sık sık karşılaşacağı bir yer olmayacağını söylüyor ve bu nedenle de Google gibi havalı bir isme ihtiyaç duymadığını belirtiyor.

Kota dostu Snapchat!