Ana SayfaGenelActivision son çeyrek gelirleri ile dudak uçuklattı

Activision son çeyrek gelirleri ile dudak uçuklattı

Dünyanın en popüler oyun firmalarından biri olan ve geçtiğimiz aylarda Microsoft bünyesine katılan Activision Blizzard’ın ikinci çeyrek gelirleri açıklandı.

Activision son çeyrek gelirleri ile dudak uçuklattı. Activision Blizzard, Ocak ayında Microsoft tarafından 68,7 milyar dolar karşılığında satın alınmış ve bu sayede oyun tarihinin en pahalı satış anlaşmasının bir parçası olmayı başarmıştı. Öte yandan Activision’ın Microsoft tarafından satın alınması, zaten elinin altında EA gibi devasa bir oyun markası olan Microsoft’un sektörde tekelleşmeye başlaması olarak yorumlanmış ve eleştirilere maruz kalmıştı.

Activision Blizzard, personel şikayetiyle karşı karşıya

Her iki firmada bu konularda daha fazla konuşmak istemezken, Activision’ın açıklanan ikinci çeyrek gelirleri dünya genelinde şaşkınlığa neden oldu. Öyle ki geçtiğimiz yıla kadar şirket gelirlerinin çok büyük bir kısmını oluşturan konsol oyunları + PC oyunları ikilisi, bu yıl yerlerini mobil oyunlara kaptırmışlar.

Microsoft, Activision Blizzard hakkında açıklama yaptı

Activision son çeyrek gelirleri ile dudak uçuklattı

Biraz daha detay verecek olursak, firma ikinci çeyrekte 1,644 milyar dolar hasılat açıkladı. Bu gelir içerisindeki konsol oyunlarının payı 376 milyon dolar olurken, PC oyunlarının payı is 332 milyon dolarda kaldı. Peki mobil oyunlar şirketin kasasına ne kadar koydu dersiniz? Tamı tamına 831 milyon dolar. Üstelik bunun 100 milyon doları sadece Diablo Immortal sayesinde.

Activision Blizzard stüdyolarında işçi grevi sürüyor

İşte bu ilginç veri, Activision’ın mobil oyun gelirlerinin konsol oyunları ve PC oyunlarından elde edilen gelirlerinin ikisinin toplamından bile daha yüksek bir seviyeye ulaştığını gösteriyor. Tabi bunun anlamı, Amerikalı teknoloji devinin ilerleyen zamanlarda bu sektöre olan ilgisinin artmaya devam etmesi olacaktır.

Telefon satışları hızla düşüyor! Doyum noktasına mı ulaşıldı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting