ABD TikTok için geri sayıma geçti!

yeni yayınlanan TikTok videosu

Amerika hükümeti TikTok için 90 günlük geri sayıma geçti. İşte konu ile ilgili detaylar.

2018’den bu yana ABD ve Çin arasında ticari ilişkilerden kaynaklı bir gerilim söz konusuydu. Sonrasında Trump hükümeti çıtayı biraz daha yukarıya taşıyarak Çin’li teknoloji ve yazılım şirketlerinin kişisel verileri ihlal ettiğini iddia etti.

Hatta Huawei’ye bu kapsamda tonla yaptırım uygulandı. Pek çok ülkenin 5G alt yapısını kuran Huawei, ülkelerin gizli bilgilerini kopyalamakla suçlandı. ABD’nin yönelttiği bu suçlamalar sonrası birçok ülke Huawei ile olan anlaşmalarını askıya aldı.

ABD şimdi de TikTok için geri sayımda

Huawei ile olan sürtüşmenin ardından sıra Çin kökenli başka bir teknoloji ve yazılım devine geldi. Son dönemde özellikle gençler arasında popüler olan TikTok’un kişisel verileri kopyaladığını iddia eden Trump hükümeti bu sefer de Çinli ByteDance’a savaş açtı.

tiktok

ABD’de TikTok kullanımını pek çok kamu dairesinde yasaklayan Trump hükümeti bununla da yetinmedi. Hükümet TikTok’un Amerika’daki yönetim işlerinin ABD merkezli bir şirkete devri için ByteDance’a 90 gün süre verdi.

Eğer bu süre sonunda ByteDance ABD’nin isteklerine boyun eğmezse uygulamanın kullanımı tamamen yasaklanmış olacak.

Şimdi Çinli şirketin ABD hükümetinin kararına nasıl bir tepki vereceği büyük merak konusu. Bu arada dip not olarak belirtelim. Dünya genelinde 800 milyon kullanıcısı bulunan TikTok’un ABD sınırları içerisinde ise 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor.

Huawei için zor günler başladı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir