Ana SayfaAndroidABD, Android'i inceleme altına aldı

ABD, Android’i inceleme altına aldı

Avrupa’dan sonra şimdi ABD de Google için tekelcilik nedeniyle soruşturma başlattı.

190643744[1]

Google’ın rakipleri, şirketin Android’in kaynak kodlarına erişimi sınırlayarak kendi uygulamalarını daha “cazip” hale getirdiğini, başka şirketlerin uygulama geliştirme etkinliklerini ise kısıtladığı konusunda şikayetler dile getiriyorlardı. ABD Ticaret Komisyonu şimdi Google’ın Anti-tröst yasalarına aykırı şekilde tekelci ve rekabeti engelleyici bir faaliyet içinde olup olmadığını soruşturacak.

Daha önce Avrupa Birliği de, Gmail, Chrome ve Google Play servisleri için benzer bir soruşturma başlatmıştı. Ayrıca Avrupa Komisyonu, Google’ın arama motoru işleviyle reklam satış şirketini ayırması gerektiğine dair tavsiye kararı almıştı. Bu tavsiyeler, Avrupa Birliği’nin karar alırken dikkate aldığı raporlar olarak kabul ediliyor.

Tüm bu soruşturmalar, Google’ın tekel oluşturarak kullanıcıları Microsoft Outlook veya Nokia Here haritaları gibi uygulamalardan uzaklaştırmak için gizli ve yasa dışı çabaları olduğuna dair şikayetlere dayanıyor. Açık kaynak kodlu bir sistem olsa da Android’i geliştiren Google’ın bazı kritik kodlara erişimi sınırlayarak veya paylaşmayarak rakiplerinin Android’in tüm yeteneklerini kullanmasını engellemesi mümkün. Eğer ABD böyle bir işleme dair delil bulacak olursa Google’ın ABD’de de başı derde girecek gibi görünüyor.

60.000 TL’ye telefon: Vertu Signature Touch

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU