2019’da PlayStation 4 alınır mı?


Evet, yıl olmuş 2019. Yani günümüz konsolları satışa sunulalı neredeyse 6 sene geçmiş. Peki buna rağmen hala PlayStation 4 alınır mı? İşte bu sorunun yanıtı.

Malum, son yıllarda oyun sektörü iyiden iyiye konsol ve mobil kanada doğru kaymaya başladı. Günümüzden bir 10 yıl öncesinde oyun için tercih edilen ilk platform PC iken, şimdilerde PlayStation 4 başı çekiyor.

Oyun sektörünü takip edenlerin de bildiği üzere günümüzde konsol pazarına hükmeden şirket mevcut. Bunlar Sony, Nintendo ve Microsoft. Microsoft ve Sony’nin benzer özelliklere sahip konsollarla aynı kitleye hitap ettiklerini söylemek mümkün.

Nintendo ise farklı konsol konseptleri ile kendisine has bir kitleye hitap ediyor. Zaten genel olarak bakıldığında aynı jenerasyonda çıkan Nintendo konsollarının, Microsoft ve Sony konsollarına kıyasla çok daha güçsüz olduğu söylenebilir.

Örneğin Sony ve Microsoft, PlayStation 3 ve Xbox 360 ile pazarı sallarken, Nintendo Wii ile sektöre adım atmıştı. Wii, PS3 ve Xbox 360’a kıyasla çok güçsüz bir konsoldu. Öyle ki konsolda HDMI desteği bile bulunmuyordu. Yani HD çözünürlük desteklenmiyordu.

Şimdi aynısı Switch için de geçerli. Nintendo’nun 2017 yılında satışa sunduğu Switch, güç bakımından 2013 yılında çıkmış olan PlayStation 4 ve Xbox One’ın hayli gerisinde. Zaten tam olarak da bu yüzden yeni nesil AAA tarzı oyunlar bu konsol için duyurulmuyor.

Tabi ki bugün ki yazı konumuz Switch’ten ziyade PlayStation 4 ile ilgili. Malum Sony şu aralar yeni nesil konsolunun hazırlığı içerisinde. Peki bunu bile bile PS5’in şafağında PS4 alınır mı? İşte bu soruya yanıt arayacağız.

Yeni nesil konsollar artık çok yakın

Öncelikle şunu kabul etmemiz gerekiyor. Artık yeni nesil konsollar için geri sayım başlamış durumda. Malum, bu sene gerçekleşecek olan E3’e Sony katılmayacak. Dolayısıyla 2020 yılındaki E3 esnasında PlayStation 5’in tanıtılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Muhtemelen 2020 ortasında tanıtılacak olan konsol senenin sonlarına doğru da satışa sunulmuş olacaktır.

Peki yaklaşık olarak 1.5 sene sonra yeni bir konsol gelecekken PlayStation 4 alınır mı? Evet alınır. Peki neden alınır?

Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz. PlayStation 5 ilk çıktığında bir kaç konsola özel oyun haricinde önemli bir artısı bulunmayacak. Ayrıca konsol yeni olduğu için 3. parti yapımcılar PS4 ve Xbox One’a olan desteğini en az 1 -2 yıl daha devam ettirecekler. Dolayısıyla PlayStation 4, en kötü 2022 yılına kadar güncel kalmaya devam edecek.

Ayrıca PlayStation 5 ilk çıktığında muhtemelen ülkemize hemen gelmeyecek. Malum stok sorunları falan derken bu konsolun Türkiye’de satışa sunulması biraz gecikebilir. Aslında Türkiye değil, Amazon.com’dan da satın alsanız, PS5’in elinize ulaşması yine biraz sıkıntılı olacaktır.

En az 3 yıl ömrü var

Dolayısıyla toparlamak gerekirse, bugün alından bir PlayStation 4’ün çok rahat 3 yıl ömrü olduğunu söyleyebiliriz. Az önce de belirttiğimiz üzere muhtemelen 3. parti yapımcılar bu konsola olan desteğini 2022 yılına kadar çekmeyecekler.

Doğal olarak yeni çıkan oyunları PS4 üzerinde de oynamaya devam edebileceksiniz. Zira dünya genelinde 100 milyon satan bir konsolu kimse bir çırpıda silip atmaz.

Eğer şu aralar bir PS4 alma düşünceniz var ve kendinize şu saatten sonra PlayStation 4 alınır mı diye soruyorsanız, gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Ayrıca PS5 ilk çıktığında PS4 oyunlarının daha da ucuzlayacağını unutmamak gerekiyor. Malum oyun fiyatları zaten uçuk seviyelerde. Dolayısıyla oyun fiyatlarının düşmesi de tüketici lehine olacaktır.

Elbette PS4 Slim yerine PS4 Pro almanız, 4K desteği açısından daha yararlı olabilir. Hatta belki PS5 oyunlarının bazıları PS4 Pro için bile çıkabilir. Elbette bu henüz kesinleşmiş değil.

God of War 8 ödül daha kazandı


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin