2015’in en çok ses getiren 9 teknolojik buluşu

Technology

Teknolojik alanda yaşanan her buluş eşit değil; çünkü kimisi günlük hayatı birebir etkileyen bir konuda yaşanırken kimisi çoğu insan için neredeyse hiçbir şey ifade etmeyen bir alanda ortaya çıkabiliyor. Ayrıca seri üretime geçmesi ve herkes tarafından kullanılabilir olması da bu sıralama için önemli bir kıstas.

2015, bilimsel gelişmeler ve teknolojik buluşlar açısından son derece verimli bir yıl oldu. Ama bunların bazıları var ki önümüzdeki birkaç sene içinde, pek çok standardı yeniden tanımlayacak ve hayatımızı gerçekten olumlu yönde etkileyecekler. İşte karşınızda 2015’in en çok ses getiren 9 teknolojik buluşu!

MagicLeap

Magic Leap / 3D Gerçekliğe Büyülü Bir Atlayış
Ne zaman hayatımızda olacak: 1-3 sene içinde.

Hiç şöyle bir rüya gördünüz mü? Bilgisayar ekranında bir eşyaya bakarsınız ve hop! Elinizi uzatıp, o ürünü bir anda avucunuzun içine alırsınız. Bu kolaylık öyle olağanüstü bir deneyim yaşatır ki insana, uyandığınızda “keşke gerçek olsaydı” diye üzülür, hislenirsiniz. Neyse ki bir zamanlar insanoğlunun rüyası olan şeyler, bilim ve teknolojik gelişmeler sayesinde tek tek gerçeğe dönüşüyor. “Magic Leap” gerçekten adının hakkını veren bir buluş.

Yarım milyar dolarlık bütçeyle araştırma faaliyetlerine başlayan bu start-up şirket, Microsoft‘un desteğini de arkasına alarak, 3D “mazmun” yaratma konusunda çığır açacak bir teknolojinin temeli üzerinde çalışıyor. Sinema, oyun, seyahat ve iletişim gibi pek çok alanda devrim yaratacak olan buluşun temel mantığı şu; ekranda görüntüsünü gördüğünüz bir objeyi herhangi bir aparata gerek kalmadan  3 boyutlu olarak gözlerinizin önüne getirmek. Böylece stereoskopik imajların yaşattığı gerçekçilik kaybına sebep olmadan, ekrandaki görüntünün üç boyutlu bir kopyasını hemen gözlerinizin önünde görebileceksiniz. Şu aralar epey gündemde olan VR (Virtual Reality / Sanal Gerçeklik) uygulamaları ile ML’in en büyük farkı şu; VR uygulamalarında siz sanal gerçekçilik ortamına girerken, ML’de sanal gerçekçilik sizin ortamınıza giriyor.

Bu muazzam buluş hakkında daha fazla elde etmek için şu adresi ziyaret edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir