Zararlı Google Play uygulamaları 20 bin Dolar’a kadar alıcı buluyor

Google Play

Siber suçlular Darknet üzerinden zararlı Google Play uygulamalarını 20 bin ABD dolarına varan fiyatlarla satıyor

 Resmi uygulama mağazaları sıkı bir şekilde denetlense de moderatörler kötü niyetli uygulamaları platforma yüklenmeden önce her zaman fark edemeyebiliyor. Her yıl çok sayıda kötü niyetli uygulama Google Play’e sızmayı başararak, ancak kurbanlar enfekte olduktan sonra farkına varılıp siliniyor.

Siber suçlular kendine özgü kuralları, fiyatları ve itibar hiyerarşisine sahip bütün bir dijital yeraltı dünyası olan Darknet’te bir araya gelerek Google Play’deki kötü amaçlı uygulamaları alıp satıyor. Dahası, hazırladıkları uygulamaları daha da ileri götürmek ve hatta reklamını yapmak için ek işlevler sunuyor.

Google Play

Tıpkı ürün satmak için kullanılan yasal forumlarda olduğu gibi, Darknet platformunda da farklı ihtiyaçlara ve bütçelere sahip müşteriler için çeşitli Darknet teklifleri mevcut. Kötü amaçlı bir uygulamayı Google Play ortamında yayınlamak için siber suçluların bir Google Play hesabına ve kötü amaçlı indirme koduna (Google Play Loader) ihtiyacı var. Platformda geliştirici hesapları nispeten ucuz. 200 ABD dolarına, hatta bazen 60 ABD doları gibi düşük bir fiyata bile geliştirici hesabı satın alınabiliyor. Kötü amaçlı yükleyicilerin fiyatları ise yazılımın karmaşıklığına, kodun ne kadar modern ve işlevsel olduğuna, halihazırdaki yaygınlığına ve sahip olduğu ek işlevlere bağlı olarak 2 bin ila 20 bin ABD doları arasında değişiyor.

Çoğu durumda dağıtılan kötü amaçlı yazılımlar kripto para izleyicilerin, finansal uygulamaların, QR kodu okuyucularının ve hatta flört uygulamalarının altına gizleniyor. Siber suçlular ayrıca söz konusu uygulamanın yasal sürümünün kaç kez indirildiğini de gösteriyor. Bu da söz konusu uygulamanın güncellenmesi ve kötü amaçlı kod eklenmesi yoluyla kaç tane potansiyel kurbana virüs bulaşabileceğini ortaya koyuyor. Öneriler çoğunlukla 5 bin veya daha fazla indirme sayısına sahip uygulamalardan oluşuyor.

Google Play

Siber suçlular ek bir ücret karşılığında uygulama kodunu gizleyerek siber güvenlik çözümleri tarafından tespit edilmesini zorlaştırabiliyor. Kötü amaçlı uygulamanın indirilme sayısını artırmak için birçok saldırgan yükleme satın almayı da teklifleri arasına ekliyor. Google reklamları aracılığıyla uygulamaya trafik yönlendiriyor ve böylece uygulamayı indirmek için daha fazla kullanıcıyı çekiyor. Yüklemelerin maliyeti her ülke için değişiyor. Ortalama fiyat 0,50 ABD doları olup, teklifler 0,10 ABD Doları ile birkaç dolar arasında değişiyor.

Dolandırıcılar bu yöntemde üç farklı iş modeli teklif ediyor: Nihai kârdan pay, kiralama veya bir hesap ya da tehdidin tamamının satın alınması. Bazı satıcılar mallarını satmak için açık artırma dahi düzenliyor, zira birçok satıcı satılan lot sayısını sınırlıyor. Kaspersky tarafından incelenen bir teklifte başlangıç fiyatı 1.500 ABD dolarıydı, açık artırma 700 dolarlık adımlarla ilerliyordu ve hemen al fiyatı 7 bin dolar olarak belirlenmişti.

Darknet satıcıları ayrıca kötü amaçlı uygulamayı alıcı için yayınlamayı da teklif edebiliyor. Böylece alıcı Google Play ile doğrudan etkileşime girmese de, kurbanların tüm verilerini uzaktan alabiliyor. Böyle bir durumda ilk anda geliştiricinin alıcıyı kolayca kandırma ihtimali akla gelse de, Darknet kullanıcıları arasında itibarlarını korumak ve sürdürmek, garantili iş vaat etmek ve ödemeyi anlaşmanın şartları yerine getirildikten sonra kabul etmek gibi davranışlar oldukça yaygın. Anlaşma yaparken riskleri azaltmak için siber suçlular genellikle “emanetçi” olarak bilinen, konuyla ilgisiz aracıların hizmetlerine başvuruyorlar. Emanetçi özel bir hizmet tarafından gölge platform olarak sağlanabiliyor veya yapılan işlemin sonuçlarıyla ilgilenmeyen bir üçüncü taraf olarak konumlandırılabiliyor.

Google arama yapay zeka ile yenileniyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir