Ana sayfa İnceleme Yoshi's Crafted World incelemesi

Yoshi’s Crafted World incelemesi

Super Mario Bros. evreninde Mario’nun en kadim dostlarından olan Yoshi, karşımıza yeni oyunu Yoshi’s Crafted World ile çıktı. İşte Nintendo Switch için geliştirilen Yoshi’s Crafted World incelemesi. Bakalım Yoshi’s Crafted World, oyunculara nasıl bir deneyim sunuyor?

Super Mario Bros. evrenine 1990 yılında SNES’e çıkan Super Mario World oyunu ile hayatımıza giren Yoshi, Mario’nun dinamiklerine yenisini eklemişti. Yoshi için tasarlanan bölümler ile büyük beğeni toplayan Nintendo, tarihler 1995 yılını gösterdiğinde Yoshi’ye daha da odaklanıp karşımıza Super Mario World 2: Yoshi’s Island ile çıkmıştı.

1997 yılında ise Nintendo 64 için ilk Yoshi oyunu olan Yoshi’s Story oyun dünyasına kazandırılmıştı. Nintendo daha sonra GBA için Yoshi Topsy-Turvy, Nintendo DS için Yoshi Touch & Go ve Yoshi’s Island DS, Nintendo 3DS için Yoshi’s New Island ve son olarak da Wii U/3DS için Yoshi’s Woolly World oyunlarını yayınlamıştı.

Super Smash Bros. Ultimate incelemesi

Oyun dünyasında kendine has fan kitlesi olan Yoshi, şimdi de karşımıza Nintendo Switch için geliştirilen Yoshi’s Crafted World ile çıktı. Wii U/3DS için geliştirilen Yoshi oyunu ile ortalama puan alan Nintendo, Yoshi’s Crafted World ile küllerinden adeta yeniden doğuyor.

Nintendo eShop’ta demo sürümünün de yer aldığı Yoshi’s Crafted World, açıkcası demo sürümü ile beklentilerimi pek karşılamayacak gibi görünüyordu. Ancak oyun çıkışını gerçekleştiğinde durumun hiç de öyle olmadığını Yoshi’s Crafted World’ün beklentimin çok üzerinde bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

2.5 boyutlu Mario oyunlarının hayranı olan biri olarak Yoshi’s Crafted World’ün New Super Mario Bros. U Deluxe tadında bir oyun olduğunu belirteyim. Peki, bu oyun bizlere neler sunuyor?

Yoshi’s Crafted World incelemesi

Yoshi’s Crafted World’ün kendine mekaniklerine alışmak çok zaman almıyor. Daha oyunun ilk bölümünden Yoshi ile ilgili tüm ipuçları veriliyor. Oyuna Yoshi evreninden rengarenk karakterlerden birini seçerek başlıyorsunuz. Bu karakteri daha sonradan değiştirebiliyorsunuz. Oyuna gelen yeniliklerden biri kostümler olmuş.

Ancak bu kostümler, Mario oyunlarında olduğu gibi Yoshi’ye ekstra özellikler eklemiyor. Her kıyafetin kendine özel kalkanı bulunuyor. Bu kalkan özelliği düşmanların verdiği hasarı engelliyor. Kostümlerin yeni özellik eklememesine rağmen, çizimleri ile oyuna renk katttığını söyleyebilirim.

Yoshi's Crafted World incelemesi

Oyunda üç yıldız sistemi yer alıyor. Ancak bu üç yıldız farklı kategorilere ayrılıyor. 6 adet papatya, 20 adet kırmızı altın ve 20 can ile oyunu bitirince üç yıldız alabiliyorsunuz. Bu itemler oyuna çok güzel gizlenmiş. Örneğin; kırmızı altınları toplayabilmek için etrafa yerleştirilmiş nesnelere yumurta atmanız gerekiyor. Bazen de Koopa Troopa’yı yuttuktan sonra doğru yere atmanız gerekiyor. Bulmaca açısından Super Mario Bros. oyunlarından daha sağlam olduğunu belirteyim.

Oyunda her bölümün farklı mekanikleri var. Bazı bölümlerde balonların üstünde dengede durup bir sonraki balona atlamaya çalışırken, bazı bölümlerde ise iplerden iplere doğru zamanda tırmanmaya çalışıyorsunuz. Tekli oyuncu modunun yanında Joy-Con’lar sayesinde co-op olarak da oynanabilen Yoshi, sık sık sizi 3D esintisi yaşatıyor. Ancak bu yer yer gelen 3D sahnelerinden çok fazla beklentiniz olmasın. Sonuçta oyunun 2.5D yapıda olduğunu unutmayın.

Yoshi's Crafted World incelemesi

İlerleyen bölümlerde zamana karşı bölümleri ile sizleri zorlayan Yoshi’s Crafted World, ilk bakışta çocuk oyunu gibi görünebilir. Ancak benim gibi 3 yıldız takıntınız varsa, oyun gerçekten zorlaşabiliyor.

Grafik, müzik ve bölüm tasarımları açısından benden tam puan almayı başaran Yoshi’s Crafted World, Super Mario Bros. U Deluxe’ın en büyük rakibi diyebilirim. Eğer platform türündeki oyunlara ilginiz varsa, Yoshi’s Crafted World’ü mutlaka denemelisiniz.

Yoshi's Crafted World incelemesi

Son olarak oyunda amiibo desteğinin olduğunu ve aşağıda listelediğimiz amiibo’ların oyuna kostüm olarak yansıdığını belirtelim.

Yoshi’s Crafted World amiibo listesi

 • Mario (Super Smash Bros., Super Mario Bros., Gold Version, Silver Edition, 30th Anniversary Classic Version, 30th Anniversary Version, Dr. Mario, Super Mario Odyssey=
 • Luigi (Super Smash Bros., Super Mario Bros.)
 • Peach (Super Smash Bros., Super Mario Bros.)
 • Yoshi (Super Smash Bros., Super Mario Bros., Yarn Yoshi)
 • Bowser (Super Smash Bros., Super Marios Bros., Super Mario Odyssey)
 • Toad (Super Mario Bros.)
 • Koopa Troopa (Super Mario Series)
 • Green Yarn Yoshi (Mega Yarn Yoshi)
 • Blue Yarn Yoshi
 • Pink Yarn Yoshi
 • Poochy

Yoshi's Crafted World incelemesi

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler