Ana SayfaDosya KonusuXperia Z3'ten sonrasını kaçırdınız mı?

Xperia Z3’ten sonrasını kaçırdınız mı?

Sony Xperia Z3’ten sonra çıkan Xperia telefonlar başınızı mı döndürdü? Xperia Zx karmaşasında boğulmadan Sony’nin hızını yakalamak istiyorsanız bu haber tam size göre!

Sony, akıllı telefon pazarında uzun zamandır var olan bir firma. Özellikle bu noktada oldukça tecrübeli olan Sony’nin rakiplerinin 1 yıllık döngüsü yerine  “6 ayda bir” amiral gemisi telefon üreteceklerini duyurması üzerinden pekte zaman geçmedi. Xperia Z2 tanıtımında söylenen bu söze bağlı kalan Sony ardı ardına telefonları pazara sundu. Yazıya devam etmeden önce dilerseniz size Xperia Z ailesinin z3’e kadar ki lansmalarının kronolojik sırasını hatırlatalım.

sony-xperia-z-ofic-2

  • Xperia Z 2013 Ocak ayında tanıtıldı ve 2013 Mart ayında satışa başladı
  • Xperia Z1 2013 Eylül ayında tanıtıldı ve hemen satışa başlandı (6 ay)
  • Xperia Z2 2014 Şubat ayında tanıtıldı ve Mart – Nisan döneminde satışa başladı (6 ay)
  • Xperia Z3 2014 Eylül ayında tanıtıldı ve Ekim ayında global pazarda satışa başladı (7 ay)

Peki sonra ne oldu?

Sony bu tarihten sonra uzun süre sessiz kaldı! Geçtiğimiz Şubat ayında yapılan Dünya Mobil Kongresinde herkes Sony’den yeni nesil bir amiral gemisi tanıtmasını bekledi ama beklenen olmadı. Xperia Z4 ortada yoktu. Snapdragon 810’da yaşanan ısınma sorunları Xperia Z4’ün (daha sonradan bunun Xperia Z3+ (Plus) olduğu anlaşıldı) gecikmesine sebep olurken; Sony’nin çok özel bir soğutma sistemi üzerinde çalıştığı dedikodularının da doğru olmadığını anladık.

Herkes Xperia Z4’ü beklerken Sony, HTC’nin yolundan giderek yeni amiral gemisi telefonuna Xperia Z3+ isimini verdi. Geçtiğimiz Mayıs ayında yani Xperia Z3’ün tanıtılmasından 8 ay sonra (2 ay gecikme) Xperia Z3+’ı gözler önüne seren Sony Android kullanıcılarının kafasının ciddi anlamda karışmasına sebep oldu. Zira bu telefon gerçek anlamda bir amiral gemisi miydi? Yoksa ara telefon muydu?

Xperia Z3 ve Xperia z3+ arasında ciddi bir donanım farkı olmasa da tasarım tarafında oldukça yenilenmiş bir Xperia amiral gemisi gördük. Ekran ve kamera tarafında birbirinin aynısı olan 2 telefonun teknik özellik karşılaştırmasını aşağıdaki tablodan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Ekran Alıntısı

sony-xperia-z4-3Daha sonra Sony, Xperia Z3+ Dual adını verdiği çift sim kartlı bir model daha tanıttı. Bu model özellikle Çin piyasası için geliştirilmiş olsa da global pazarda da satışa sunuldu. Xperia Z3+ ile Xperia Z3+ Dual arasında tasarım ve donanım anlamında en ufak bir fark bulunmuyor.

sony-xperia-z4-1

 

Sony daha sonra “biz ne yapıyoruz” gibi bir soru sormuş olmalı ki HTC gibi Full HD ekrandan vazgeçip 2K yani 2560×1440 piksel çözünürlüğünde Verizon GSM Operatörü için geliştirdiği Xperia Z4v modelini Haziran ayında tanıttı. Bu telefon henüz satışa çıkmadı ama 13 Ağustos’ta kullanıcılara beğenisine  sunulacak.

Xperia Z3+ ve Xperia Z4v modeli arasındaysa tasarım anlamında büyük bir fark var. Z4v’nin belki daha iyi bir tasarımı olması bekleniyor ama Sony daha kalın bir telefon yaparak algıyı ciddi anlamda zorluyor. Her iki telefon arasındaki teknik özellik farkını ise aşağıdaki tablodan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Ekran Alıntısı

 

sony-xperia-z4v

Görüldüğü üzere Xperia Z3 ile başlayan, Xperia Z3+, Xperia Z3+ Dual ve nihayet Xperia Z4v ile devam eden Xperia indekslemesi bu şekilde oluyor. Bizim bile kafamız karışırken Sony arka arkaya telefonlar sunarak neyi amaçlıyor bunu tabi ki bilemiyoruz. Eylül ayında Xperia Z4’ü görmeyen “masum köylülere” Xperia Z5 tanıtımının yapılacak olması ise mobil sektörün dinamiklerinin ne kadar çabuk değiştiğinin bir göstergesi değil mi?

Bu hengame arasında siz Sony’nin ürün politikasını nasıl buluyorsunuz?

Sanal gerçeklik filmleri nasıl çekilecek?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting