Xiaomi az karla çok cihaz satma peşinde

Xiaomi Mi 10T Pro

Xiaomi 3. çeyrekte de satışlarını arttırmayı başardı. Fakat Çinli üretici kar marjını düşük tuttuğu için çok fazla para kazanamıyor.

Son dönemin yükselen isimlerinden biri olan Xiaomi’nin telefon satışlarını arttırdığı ortaya çıktı. Çinli üretici satışlarını önemli oranda arttırsa da kar marjı tarafında hala istenilen seviyede değil. Bunun temel nedeni ise Çinli şirketin telefonlardan çok az kar elde etmesi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma ilginç gerçekleri su yüzüne çıkardı. Yapılan araştırma ile 2020’in 3. çeyreğinde en fazla kar elde eden firmalar ortaya çıktı. Elbette burada önemli bir nokta söz konusu. En fazla gelir elde eden firmalarla, en çok telefon satan firmalar genelde farklı oluyor.

Bu farklılığın temel nedeni ise telefonların satış fiyatları ve üreticilerin koydukları kar marjları. Kar marjını yüksek koyan ve çok satan üreticinin geliri de daha yüksek oluyor.

Kar marjını düşük tutan ve düşük fiyatlı telefonlar satan üreticiler ise çok telefon satsa da gelir söz konusu olduğunda beklentilerin gerisinde kalıyor.

Xiaomi telefon satıyor ama para kazanamıyor

Örneğin hali hazırda en çok telefon satan şirketler sıralamasında 3. çeyrek Huawei zirvedeyken Samsung ikinci, Apple üçüncü ve Xiaomi de dördüncü sıradaydı.

Lakin söz konusu satışlardan elde edilen gelirler olduğunda zirve açık ara Apple’ın oluyor. Apple’ı Huawei takip ederken 3. sırada Samsung 4. sırada Vivo 5. sırada ise Oppo yer alıyor. Peki Xiaomi nerede? Xiaomi yok. Çünkü Xiaomi düşük fiyatlı modeller sattığı için ne kadar fazla satsa da az para kazanıyor. Dolayısıyla da listede kendisine yer bulamıyor. Açık konuşmak gerekirse bu durum bizi çok da şaşırtmış değil.

Redmi 9 Power çıkış tarihi belli oldu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir