Ana sayfa Akıllı Telefon Windows Phone'un Pazar Payı %0.1'e Geriledi

Windows Phone’un Pazar Payı %0.1’e Geriledi

IDC’nin 2017 ilk çeyrek raporuna göre Windows Phone’un pazar payı %0.1’e düştü. Android yeniden yükselişte, iOS ise düşüşte.

Mobil platformlar arası yarışta rekabet azalıyor. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinden bu yana zaten düşük olan pazar payını daha da düşürerek yarıştan iyice kopan Windows Phone, bu yılın ilk çeyreğinde meydanı iki firmanın tekeline bıraktı. Bu bağlamda Android yaklaşık %85’lik, iOS ise %15’lik pay sahibi olarak piyasayı tamamen ele geçirdiler. En son çıkan Windows 10’un da beğenilmemesiyle derin bir sessizliğe bürünen Microsoft, yelkenleri suya indirmiş gibi gözüküyor.

Öte yandan Android ve iOS arasındaki savaş da farklı bir hal aldı. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde % 81.4’lik pasta dilimine sahip olan Android, Apple’ın sessiz kaldığı dönemde payını %85’e yükseltti. % 18.2’lik paya sahip olan Apple, bu aylarda payından önemli bir kısmı Android’e kaptırarak % 14.7’e düşürdü. Uzmanlar, önümüzdeki aylarda çıkacak olan yeni iPhone’ların, Apple’ı yeniden yükselişe geçireceğini düşünüyor.

Marka bazında liderlik koltuğunu kısa süreliğine Apple’a kaptıran Samsung’un krizi ise çok sürmedi. iPhone 7’nin raflarda yerini aldığı dönemde % 18.2’lik pay elde eden Apple, kral tahtına oturmayı başarmıştı. Uzun süre Samsung’da olan koltuğu Apple kısa süreliğine işgal etse de, amiral gemileri ile orta seviye A ve J serilerine ilgi çekmeyi başaran Güney Koreli şirket % 23.3’lük pazar payı ile en yakın rakibine %8’den fazla fark atmış da oldu.

Çin pazarında hakimiyet süren Huawei de stabil durumunu koruyor. Şirket önceki döneme göre ufak bir düşüş yaşasa da %10’a yakın dilimini uzun süredir koruyor. 4.’lük ve 5.’lik koltuğunda ise Oppo ve Vivo oturmakta. Ayrıca araştırmaya göre akıllı telefonların ortalama satın alma değeri 220 dolar.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

ESET NOD32 Antivirus yazılımı ile tehlikelere karşı korunun!

ESET, NOD32 Antivirus yazılımıyla sizi güncel tehlikelere karşı korumayı vadediyor. Ürünün kutusunun içinden çıkan kod ile yazılımı rahatlıkla kurabiliyor ve ardından güncelleyebiliyorsunuz. Sonrasında, tehlikelerle...

Son Haberler