Windows Lite , Chrome OS’a pazarı dar edecek


Microsoft yeni bir Windows 10 sürümü üzerinde çalışıyor. Windows Lite olarak adlandırılması düşünülen bu yeni işletim sistemi Google’ın Chrome OS  işletim sistemini hedef alıyor.

Senenin başından beri, Microsoft’un yeni bir işletim sistemi geliştireceği dedikodular yayılıyor.  Windows Core OS adını taşıması planlanan bu işletim sistemi Windows 10’un modüler bir versiyonu olacak. En azından şimdiye kadar. Çünkü aldığımız yeni duyumlara göre Windows Core OS,  Windows Lite daha doğrusu sadece Lite olarak isimlendirilmesi planlanıyor.

Çok yakında deneme sürümü ile karşımıza çıkacak olan Lite, gün geçtikçe daha çok talep gören Chrome OS yüklü Chromebook ürünlerini hedef alıyor. Bunun anlamı, Lite işletim sisteminin, mobil ürünlerde tam fonksiyonlu olarak yer alması. Yani günümüzdeki işletim sistemler kadar zengin özellikli ve mümkün olduğunca kullanıcıya az pil harcatan bir yapı.

Bu esasında çok önemli bir özellik. Çünkü günümüzdeki cihazlar, kullanılmadı halde bile sürekli Internete bağlı hazır halde bekliyorlar. Bu yüzden cihazın çok az enerji harcaması şart.

Lite sürümü tıpkı Windows 10 S gibi sadece UWP uygulamalarını çalıştıracak. Microsoft Store’dan yüklenen UWP uygulamalar dışında Windows 32 uygulamaları çalıştırılmayacak.

Lite nasıl başarılı olacak

Gelelim en önemli soruya. Windows Lite nasıl başarılı olacak. Sonuçta Microsoft, Windows RT ve Windows 10 S ile benzer denemeleri yapıp başarısız oldu. Düşük konfigürasyonlu cihazların talepleri gün geçtikçe artıyor. Bu ürünler yeni bir oazar yaratabilirler. Fakat yapılan araştırmalara göre burada kullanılan işletim sistemi kesinlikle Windows adını taşımamalı. Windows denildiğinde kullanıcılar herhangi bir kısıtlama görmek istemiyorlar.  Kırpılmış bir Windows sürümü olsa bile bu sürümün adı başka olmalı. Yeni Windows sürümüne sadece Lite adının verilmesi belki Microsoft’u başarıya taşıyabilir.

 Zamanlama manidar

Microsoft’tan bu tür dedikoduların duyulması bizi pek şaşırtmadı. Qualcom bu aralar yeni Snapdragon işlemcisini tanıtıyor olması zamanlamanın ne kadar manidar olduğunu bize gösterdi .Hatırlayanlar bilir, Snapdragon 835 işlemcisi ile beraber Windows 10 yüklü cihazlar piyasaya girmişlerdi. Herkes yeni bir soluk beklerken, ürünler kullanıcılarda tam bir hayal kırıklığı yarattı.

En iyi Cosplay çalışmaları! – 21

Anlaşılan o ki Qualcomm ve Microsoft bu sefer şansını tekrar denemek istiyor. Öyle ki Microsoft, bu konfigürasyon ile Surface ailesini iki yeni ürün ile genişletecek.  Surface Andromeda ve Surface Centaurus adını taşıyacak olan bu iki yeni ürün hakkında uzun zamandır konuşuluyordu. Fakat Lite’ın başarılı olması sadece buna bağlı değil. Farklı üreticilerin de ikna olması şart.


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin