Ana SayfaGenelWindows 10'un ücretsiz alternatifi Linux Lite 5.0 çıktı! İndir!

Windows 10’un ücretsiz alternatifi Linux Lite 5.0 çıktı! İndir!

Windows 10’un en iyi ücretsiz alternatifi Linux Lite 5.0 bugün indirime sunuldu. İşte yeni sürüm ile gelen yeni özellikler ve indirme linki.

Microsoft’un Windows 7’den desteği çekmesi ve Windows 10’un sorun yaratan güncellemelerinden sıkılan kullanıcılar alternatifler aramaya başlamıştı. Bu doğrultuda Ubuntu’ya yönelim artmıştı. Ancak çok fazla özellik ile gelen Ubuntu dağıtımı kullanıcıların kafasını karıştırabiliyordu. Bugün ise en sadece Linux dağıtımı olan Linux Lite 5.0 sürümü yayınlandı. Uzun zamandır Beta aşamasında olan bu sürüm artık nihai hali ile karşımıza çıktı.

Ubuntu 20.04 dağıtımını baz alan Linux Lite 5’te 5.4.0-33 yapı numaralı çekirdek kullanılıyor. Bu yeni sürümde LibreOffice 6.4.3.2, Gimp 2.10.18, Thunderbird 68.8.0, Firefox 76.0.1, VLC 3.0.9.2 gibi popüler yazılımlar da bulunuyor. Ayrıca yeni sürüm ile birlikte Google ChromeEtcher, dosya paylaşım uygulaması NitroShare, Telegram ve Zim uygulamaları da ön yüklü olarak geliyor.

Windows 10 Mayıs güncellemesi çıktı! İndir!

Linux Lite 5‘in kod adı olan Emerald bu zamana kadar ki en güvenli Linux deneyimi vadediyor. Bu sürümde BIOS’u gelişmiş hale getiren UEFI ve FireWallD isimli yapılandırılabilir güvenlik duvarı bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar Windows veya macOS kullanıyormuş gibi kendilerini güvende hissedebilecek.

Linux Lite 5

Yaklaşık olarak 1.3 GB büyüklüğünde olan ISO dosyasını buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Düşük donanımlı PC’lerde bile taş gibi çalışan bu işletim sistemine mutlaka şans verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Özellikle eski bir PC’ye sahipseniz ve PC’yi günlük işler için kullanıyorsanız, Windows 10 yerine Linux’u öğrenip alışmanızı tavsiye ediyoruz.

 

6 YORUMLAR

 1. oyun oynamasam gerçekten geçerdim . anlamıyorum ne bu işletim sistemi piyasasındaki saçmalık. niçin oyunlar windows hariç hiçbir sistemde oynanmıyor windows ceplerini para falan mı dolduruyor. oyun oynamak isteyen herkes zorunlu olarak 1700 liraya win 10 satın almak zorunda olmamalı saçmalık bu nasıl hiç bir alternatifi olmaz bunun. suç kimde burda tam olarak ?

  • Burada suçu olan kimse yok dostum Linux’u iş için yapmışlar Windows’u da genelde oyun amaçlı kullanıyor kullanıcılar Linux’u yükleyenler bil ki bilgisayar konusunda daha profesyonel kişilerdir.

  • Linux’ta gayet de oyun oynanıyor. Tabi her oyunu oynayamazsın ama Steam sayesinde birçok Windows oyununu oynayabilirsin.

   Ve burada suç kimsede yok, iki işletim sistemi de aynı kapasitede, sadece market oranı yüksek olduğu için windows programları daha revaçta, tabi Windows için yazılmış oyunu Linux’ için derlemek para, vakit ve zaman alıyor. Yapımcılar da marketin %1 ini bile zor oluşturan bi grup için uğraşmak istemiyolar. Özetle bu bir kısır döngü.

   Windows popüler -> Windows’a oyun yap -> Linux popülerliği düşsün-> tekrar başa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting